IQ nie je všetko. 10 znakov, že sa môžeš považovať za emocionálne inteligentného

Zdieľaj
Tweetuj
Ľudia s vysokým EQ vedia oceniť, čo majú a odpojiť sa od sveta. Foto: istock

Emocionálna inteligencia je niečo, čo má v sebe každý z nás. Niekto ju však v sebe potláča alebo ju ešte neobjavil. Tých, ktorí vysokým EQ oplývajú, však možno spoznať rýchlo - vedia kontrolovať svoje správanie, zvládajú i náročné situácie v spoločnosti a interpersonálnu komunikáciu a vedia sa rozhodovať tak, aby dosiahli pozitívne výsledky.

EQ pritom môže byť v živote často dôležitejšie než IQ. Ako zistíš, že máš vysoký emocionálny kvocient? Ak sa nájdeš v nasledujúcich 10 znakoch, patríš medzi emocionálne inteligentných ľudí:

1. Zaujímajú ťa ostatní ľudia

Nezáleží na tom, či sú introverti alebo extroverti, emocionálne inteligentných ľudí zaujímajú všetci okolo nich. Táto zvedavosť je výsledkom ich empatie, ktorá je jednou z najvýznamnejších vstupných brán k vysokému EQ.

2. Vítaš zmeny

Emocionálne inteligentní ľudia sú flexibilní a ľahko sa prispôsoboujú novým situáciám. Vedia, že strach zo zmeny paralyzuje a bráni v dosiahnutiu úspechu a šťastia. Preto zmeny vyhľadávajú a plánujú si veci tak, aby sa im udiali.

3. Poznáš svoje silné i slabé stránky

Emocionálne inteligentní ľudia nerozumejú len emóciám, vedia tiež, v čom sú dobrí a v čom zlí. Vedia však tiež, ako správne využívať tie dobré stránky, aby dosiahli úspech a zároveň vedia, ako udržať svoje slabosti na uzde, aby im v úspechu nebránili.

4. Je ťažké ťa uraziť

Ak vieš, kto si, je ťažké pre niekoho povedať alebo urobiť niečo, čo by ťa urazilo. Emocionálne inteligentní ľudia sú sebavedomí a majú otvorenú myseľ, čo vytvára "hrošiu kožu". Radi si dokonca robia zo seba srandu a nechajú aj ostatných ľudí, aby si robili žarty na ich adresu, pretože sú schopní chápať hranicu medzi humorom a degradáciou.

5. Vieš povedať nie

Výskumy na Univerzite v Kalifornii ukázali, že čím viac ťažkostí má niekto s hovorením slova "nie", tým viac zažíva stres, vyhorenie i depresiu. Povedať nie je pre mnohých ľudí veľkou výzvou v sebaovládaní, aj to je však známkou emocionálnej inteligencie. Keď je čas povedať "nie", emocionálne inteligentní ľudia sa vyhýbajú frázam ako "Nemyslím, že to pôjde" alebo "Nie som si istý", ale skrátka povedia "Nie".

6. Dávaš bez toho, aby si očakával niečo naspäť

Keď niekomu daruješ niečo bez toho, aby očakával čosi naspäť, vytvorí to silný dojem. Ak si sa napríklad s niekým rozprával o novej knihe, ktorú si následne uvidel v kníhkupectve a kúpil si mu ju, je to znak vysokej emocionálnej inteligencie, vďaka čomu si vytváraš s druhými silné putá, pretože neustále na nich myslíš.

7. Neobklopuješ sa toxickými ľuďmi

Stretávať sa s ľuďmi, ktorí nás oberajú o energiu či pozitívnu náladu, je frustrujúce a vyčerpávajúce. Ľudia s vysokým EQ sa preto neboja obmedziť interakcie s takýmito toxickými ľuďmi a keď sa už s nimi musia stretávať, majú emócie na uzde a nedovolia, aby ich premohol hnev či nervozita, ale snažia sa nájsť s nimi aspoň formálne spoločnú reč.

8. Ceníš si to, čo máš

Nájsť si čas na premýšľanie nad tým, za čo si vďačný, ti prinesie do života len samé benefity. Zároveň ti to vylepší náladu a zredukuje stresový hormón kortizol až o 23 percent. Taktiež sa ti zlepší fyzická pohoda a energia.

9. Nezaoberáš sa negativitou

Čím viac sa zaoberáš negatívnymi myšlienkami, tým väčšiu silu im dávaš. Väčšina našich negatívnych myšlienok sú len myšlienky, nie fakty. Keď sa zdá, že sa niečo deje vždy alebo nikdy, je to len prirodzená tendencia nášho mozgu, ktorý to tak vníma. Emocionálne inteligentní ľudia oddeľujú svoje myšlienky od faktov, aby sa vyhli začarovanému kruhu negativity a posunuli sa smerom k pozitívnejším vyhliadkam.

10. Nebojíš sa "odpojiť" od sveta

Ľudia s vysokým EQ vedia, že byť neustále dostupný vedie k postupnému vyhoreniu a veľkému stresu. Preto sa neboja na víkend alebo po pracovnej dobe odpojiť od internetu či telefónu a dopriať svojmu telu či mysli pauzu. Štúdie zistili, že aj taká jednoduchá vec ako nesledovanie mailu znižuje hladiny stresu. Keď ideš na výlet napríklad do prírody, nechaj mobil doma a nebudeš mať nutkanie neustále sledovať svoj telefón, čím sa oveľa lepšie zrelaxuješ.

Zdroj: TIME

Zobraziť komentáre