Ľudia, ktorí majú sestry, sú podľa štúdie šťastnejší a optimistickejší

Zdieľaj
Tweetuj
Sestry majú na svojich súrodencov pozitívny vplyv. Foto: Getty Images;

Aj keď ťa môže tvoja sestra často poriadne štvať, napríklad požičiavať si tvoje oblečenie či prezrádzať na teba trápne veci, v skutočnosti by si jej mal byť vďačný. Aj vďaka nej si totiž podľa vedcov v živote spokojnejší.

Zistili to vo svojej štúdii výskumníci univerzít De Montfont a Ulster. Štúdia testovala 571 mladých ľudí vo veku od 17 do 25 rokov a zistili, že tí, ktorí vyrastali so sestrami, majú väčšiu pravdepodobnosť byť šťastnejší a optimistickejší.

Účastníci vyplnili psychologické dotazníky, ktoré boli použité na posúdenie rôznych problémov, vrátane duševného zdravia a pohľadu na svet. Vysvitlo, že sestry povzbudzujú svojich súrodencov k väčšej otvorenosti a komunikatívnosti ohľadom ich pocitov, čo vedie podľa výskumníkov k lepšiemu mentálnemu zdraviu.

"Zdá sa, že sestry podporujú otvorenejšiu komunikáciu a súdržnosť v rodinách. Bratia majú však iný účinok. Vyjadrenie emócie je základom dobrého mentálneho zdravia a sestry to v rodinách podporujú. Môže to byť tým, že muži majú prirodzenú tendenciu nehovoriť o pocitoch," vraví Tony Cassidy, jeden z výskumníkov štúdie.

Ďalšia štúdia z Brigham Young University skúmala 295 rodín s viac ako jedným dieťaťom a zistila, že ľudia, ktorí mali sestru, boli milšími a štedrejšími osobami, taktiež mali menej depresií. Nezáleží pritom na tom, či je sestra mladšia alebo staršia. Štúdia však zistila, že aj vyrastať s bratom môže priniesť benefity, ak s ním máš dobrý vzťah a nie bojovný. Vedúca štúdie, Laura Padilla-Walker, povedala, že mať súrodenca je celkovo pozitívne - súvisí to s menšou kriminalitou a vplýva na prosociálne správanie človeka, ako je väčšia láskavosť a veľkorysosť, sklon k dobrovoľníctvu a pomáhaniu druhým.

__________________

POZRI SI AJ NAŠE VIDEO:

Zdroj: Indy100

Zobraziť komentáre