Najkrajšie cintoríny vo svete i na Slovensku, ktoré sa oplatí vidieť

Katarína Korytárová

REDAKTOR | Urban Lifestyle
Zdieľaj
345
Tweetuj
Aj tieto cintoríny patria medzi najkrajšie na svete. Foto: Instagram.com/_astronomy.domine_/gl0be_trotter

Počas Dušičiek bude na väčšine cintorínov rušno a v svetle sviečok budú vyzerať magicky. Sú však cintoríny, ktoré tento sviatok nepotrebujú na to, aby boli hojne navštevované, pretože pre ich krásu a atmosféru ich vyhľadávajú nielen domáci, ale aj turisti po celý rok. Patria medzi nich aj tieto cintoríny, ktoré sú pokladané za najkrajšie na svete:

#Cintorín pri katedrále St. Andrews v Škótsku

Katedrála St. Andrews na kraji útesu pri Severnom mori bola vystavaná v 11. storočí a bola dlhé stáročia najväčšou v Škótsku. Kvôli vojnám, požiaru či búrkam bola však značne zničená. V jej okolí sa nachádza cintorín, ktorý síce neovplýva veľkou rozlohou, no zato má atmosféry na rozdávanie, najmä vďaka častej hmle na tomto mieste a kulisám okolitého mora či ruine katedrály. Miesto je mimoriadne obľúbené aj "lovcami duchov", ktorí tvrdia, že tu straší.

#Cintorín Pére-Lachaise v Paríži

Azda najslávnejší cintorín sveta je zároveň najnavštevovanejším (ročne sa naň príde pozrieť cca 3,5 milióna turistov), aj vďaka jeho polohe v centre Paríža. Bol založený v roku 1804 a rozprestiera sa na 44 hektároch. Pochovaných je tu zhruba milión ľudí, medzi nimi sú napríklad také mená ako Oscar Wilde, Edith Piaf či hudobník Jim Morrison. Nachádzajú sa tu aj 3 pamätníky z Prvej svetovej vojny.

#South Park Street Cemetery v Kolkate, India

Tento čarovný cintorín bol založený v roku 1767 a približuje Indiu z koloniálnych časov. Vďaka 300 rôznym tropickým rastlinám to na cintoríne vyzerá ako v pralese. Spomedzi stromov či kríkov vyčnievajú rôzne honosné hrobky či náhrobné kamene väčšinou v gotickom štýle, zarastené machom či inými rastlinami. Nachádza sa ich tu približne 1600.

#Cintorín Highgate v Londýne

Pri pohľade na tento cintorín, v ktorom sú hroby obklopené bujnou zeleňou, by asi málokto povedal, že sa nachádza v rušnom Londýne. Vďaka svojej kráse a tajomnej, no pokojnej atmosfére, sa stal vyhľadávaným miestom turistov. Celý sa nachádza v lese, čo mu iba pridáva na atmosfére. Založený bol v roku 1839 a nachádza sa na ňom okolo 53-tisíc hrobov, v ktorých je pochovaných až 170-tisíc ľudí. Svoj posledný odpočinok tu našiel napríklad aj Karl Marx.

Fotografia: istock

#Cimitirul Vesel, Săpânța, Maramureș

Tento nevšedný cintorín v Rumunsku, ktorému dominuje modrá farba, sa nazýva aj Veselý cintorín. Niet sa čomu čudovať, všetky náhrobky sú farebné a sú na nich zachytené obrázky zo života zosnulých. Niektoré však znázorňujú aj ich smrť. Na každom hrobe je napísaná aj báseň, ktorá slúži ako spomienka na zosnulého. Z cintorína, ktorého počiatku siahajú do roku 1935, sa stalo múzeum pod holým nebom a je vyhľadávanou turistickou atrakciou.

Aj keď na Slovensku nemáme cintoríny takého rázu ako sú vyššie spomínané, aj u nás sa dajú nájsť krásne miesta posledného odpočinku:

#Cintorín pri Kozej bráne, Bratislava

Tento krásny evanjelický cintorín na bratislavských Palisádoch je zapísaný do zoznamu kultúrnych pamiatok. Jeho počiatky siahajú do konca 18. storočia, pochovávalo sa tu do 50-tych rokov minulého storočia. Nachádza sa tu zhruba 4000 hrobových miest, no niektoré museli byť použité viackrát pre obmedzenú rozlohu, preto sa odhaduje, že tu bolo pochovaných približne 20-tisíc ľudí. Okrem množstva zelene sa tu nachádza mnoho zaujímavých náhrobkov a pamätníkov, ako aj Jesenáková hrobka v klasicistickom štýle. Cintorín má veľmi pokojnú atmosféru a je obľúbeným miestom Bratislavčanov ale i turistov na prechádzky či oddych na lavičkách.

#Ondrejský cintorín, Bratislava

Tento historický cintorín, ktorý bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku, sa nachádza v centre Bratislavy hneď vedľa Medickej záhrady. Bol založený v roku 1784, pochovávalo sa tu až do päťdesiatych rokov 20. storočia. V súčasnosti sa tu pochováva len výnimočne, svoj posledný odpočinok tu napríklad našiel Július Satinský či zosnulý bývalý prezident SR Michal Kováč. Vďaka množstvu zelene má cintorín pokojnú atmosféru, kvôli čomu ho vyhľadávajú Bratislavčania na prechádzky a útek pred ruchom mesta.

#Cintorín sv. Rozálie, Košice

Tento košický cintorín bol založený v roku 1705 najprv ako lokálny po veľkej morovej epidémii. Nachádza sa tu veľa zelene, rôznych pomníkov, náhrobkov a hrobiek. Pre celý cintorín sú charakteristické uličky, v ktorých stoja krypty a kaplnky. Cintorín sv. Rozálie je unikátnym pamätným miestom, z ktorého sa dá čítať história - reprezentuje vývoj architektonicko-historických a umelecko-historických foriem 19. storočia a prvej tretiny 20. storočia. Na cintoríne sa pochováva dodnes.

#Židovský cintorín, Banská Štiavnica

V krásnom prostredí romantickej Banskej Štiavnice, v blízkosti Nového zámku, sa na miernom svahu nachádza židovský cintorín, na ktorom sa začalo pochovávať v 90. rokoch 19. storočia. Vstupná brána do cintorína je cez dom smútku postavenom v orientálnom tureckom štýle. Hroby zdobia mramorové náhrobné kamene s nápismi v rôznych jazykoch, sú tu aj pamätné hroby zosnulých v koncentračných táboroch.

––––––––––––––––––––––––––––––––––

POZRI SI AJ NAŠE VIDEO:

Zdroj: Noizz.sk

Zobraziť komentáre