Mydlo zabíja baktérie či netopiere sú slepé: 10 mýtov, ktorým by sme mali prestať veriť

Zdieľaj
Tweetuj
Netopiere nie sú celkom slepé. Foto: istock

Od detstva sme čítali a počuli veľa "faktov", o ktorých pravdivosti sme nikdy nepochybovali. Avšak, mnohé z nich sú totálne hlúposti.

#1 Mydlo zabíja baktérie

Fotografia: istock

V skutočnosti: mydlo iba zmyje baktérie, nezabije ich. Prečo vlastne mydlo dokáže baktérie z rúk zmyť? Zbavuje ich mastnoty, ktorá je základom pre množenie baktérií.

#2 Ak prehltneš žuvačku, zostane ti v žalúdku 7 rokov.

Fotografia: istock

V skutočnosti: hoci materiál, z ktorej je žuvačka vyrobená, sa nerozpúšťa žalúdočnými šťavami, vylučuje sa z tela prirodzene cez svalové kontrakcie žalúdka, ktoré zabezbečujú posun potravy.

#3 Chĺpky rastú po oholení hrubšie.

Fotografia: istock

V skutočnosti: potom, čo ich oholíme, zostanú tupé a hrubšie na pokožke. Práve kvôli tomu si myslíme, že práve holením nám rastú hrubšie chĺpky. Po vyrastení je ale rovnako tenký ako pred oholením.

#4 Po smrti ešte stále rastú vlasy a nechty.

Fotografia: istock

V skutočnosti: po smrti človeka sa koža dehydratuje a zmršťuje, čo vytvára ilúziu rastu nechtov a vlasov.

#5 Veľký čínsky múr je viditeľný z vesmíru.

Fotografia: istock

V skutočnosti: aj keď je dĺžka Čínskeho múru viac ako 6 700 km, je ťažké ho vidieť z vesmíru, pretože jeho farba je prispôsobená prírode. Múr teda môžeš vidieť iba za určitých svetelných a poveternostných podmienok maximálne z nízkej obežnej dráhy. Napríklad diaľnice sú rozoznateľnejšie.

#6 Netopiere sú slepé.

Fotografia: Pixabay

V skutočnosti: aj keď netopiere používajú echolokáciu na orientáciu v priestore, taktiež používajú aj nočné videnie.

#7 Voda vedie elektrickú energiu.

Fotografia: Pixabay

V skutočnosti: to, čo dokáže viesť elektrinu, sú minerály s kladne a negatívne nabitými časticami, ktoré samotné molekuly vody nemajú. Preto destilovaná voda kvôli nedostatku nečistôt nedokáže viesť elektrickú energiu.

#8 Antibiotiká zabíjajú vírusy.

Fotografia: istock

V skutočnosti: antibiotiká dokážu zabíjať iba baktérie, prípadne zastaviť ich reprodukciu. Na vírusy existujú antivirotiká.

#9 Sedenie v blízkosti televízora zhoršuje náš zrak.

Fotografia: istock

V skutočnosti: na toto tvrdenie neexistuje žiadny dôkaz. Avšak posedávanie v blízkosti a príliš časté sledovanie televízie môže spôsobiť bolesti hlavy, či únavu a začervenanie očí.

#10 Kola rozpustí zub v pohári.

Fotografia: istock

V skutočnosti: mýtus, že zub umiestnený v pohári koly sa rozpustí cez noc, sa zachoval celé roky. Hovorilo sa to najmä preto, lebo obľúbený tmavý nápoj obsahuje tri kyseliny - fosforečnú, citrónovú a uhličitú. Náchadzajú sa však v mnohých nápojoch a zuby ti cez noc rozhodne nerozpustia.

___________________________________________________________________________________

Pozri si aj naše VIDEO:

Zdroj: Noizz.sk

Pozri si viac

brightside.me
Zobraziť komentáre