Fotografovi sa podaril obrovský úspech, objavil niekoľko druhov nových pavúkov

Martina Beňová

REDAKTOR | Big Stories
Zdieľaj
Tweetuj
Úžasné pávie pavúky objavili na juhu Austrálie. Foto: Facebook/Jurgen Otto

Zvieratá majú ľudia vo všeobecnosti radi, no keď ide napríklad o také paúvky, veľa z nás je zdržanlivých a máme z nich prirodzený strach. Tie, ktoré objavil istý odborník v Austrálii, však vyzerajú mimoriadne príjemne.

Aj vďaka doktorovi Jurgenovi Ottovi teraz svet spoznáva nové druhy pavúkov, ktoré vôbec nevyzerajú odstršujúco. Práve naopak. Vyzerajú ako namaľované milé malé tvory, ale sú na 100 percent skutočné. Vedecký objav zahŕňa päť druhov a poddruhov pochádzajúci zo západnej Austrálie. Nazvali ich pávími pavúkmi a prvý popis k nim vytvoril práve Otto, ktorý ich fotografovaním strávil niekoľko rokov. Priznal, že keď uvidel jedného z týchto prvých tvorov ešte asi 10 rokov dozadu, skoro naň stúpil.

Keď som s týmto prieskumom začal, na internete nebol ani jeden obrázok ani video takéhoto pavúka,“ vysvetlil Otto, ktorý svojimi objavmi a fotografiami fasinuje celý svet a kadžý nový druh je aj pre neho samotného úplným prekvapením. „Aj keď sa môže zdať, že nadšenie z novosti sa stratila, musím uznať, že ľudia sú stále nadšení, keď niečo takéto vidia,“ dodal.

Každý nový druh je podľa doktora prekvapením aj pre neho samotného. Farby a vzory sú tak rôznorodé a odlišné aj tak nepredvídateľné, že nikdy nevieme, ako bude vyzerať ďalší exemplár. Z týchto najnovších pavúčích objavov sa väčšina z nich našla v juhoázpadnej Austrálii, ale môžu byť po celej južnej časti krajiny.

Otto odhaduje, že v súčasnosti existuje viac ako 60 druhov a poddruhov austrálskych pávích pavúkov. Tridsaťdeväť z nich pomenoval práve Jurgen Otto ajeho kolega David Hill. Podobný objav sa im podaril aj minulý rok, keď našli sedem nových druhov.

Rovnako ako pri iných druhoch zvierat, aj tieto špecáilne pavúky sa od seba odlišujú farbou a vzormi. „Samčekovia sú nápadne sfarbení a majú rôzne vzory, čo uľahčuje rozlišovanie jedného od druhého,“ vysvetlil Otto. Rovnako majú rôzne línie, ktoré napríklad pri druhu electricus vyzerajú ako obvodová doska, a taký trigonus je ľahko rozpoznateľný práve pre bielu korunu na brušku, ktorá nie je prítomná na žiadnych známych druhoch.

Zdroj: ABC

Zobraziť komentáre