Bratislava má veľký potenciál, umiestnila sa vysoko v rebríčku európskych miest budúcnosti

Zdieľaj
Tweetuj
Bratislavu čaká podľa odborníkov svetlá budúcnosť. Foto: istock

Prestížna britská finančná publikácia fDi Magazine vypracovala rozsiahlu štúdiu s názvom Európske mestá a regióny budúcnosti 2018/2019. Nás môže tešiť, že spomedzi takmer 500 hodnotených európskych miest odborníci zaradili na popredné priečky aj Bratislavu, ale i jedno ďalšie slovenské mesto.

Štúdia, ktorú publikovali aj The Financial Times, porovnávala európske mestá a regióny z hľadiska ich ekonomického potenciálu, pracovného trhu, efektívnosti nákladov, infraštruktúry a či je v danej lokalite priateľské podnikateľské prostredie.

Mestá a regióny s najväčším potenciálom boli rozdelené do viacerých kategórií podľa veľkosti a lokality - do veľkých miest, stredne veľkých miest, malých a mikromiest miest a podľa regiónov.

Celkovému TOP 25 rebríčku kraľuje anglický Londýn, nasleduje írsky Dublin a francúzsky Paríž. Prvú päťku dopĺňa holandský Amsterdam a nemecký Mníchov.

Vo viacerých čiastkových rebríčkoch a kategóriách sa ocitla aj naša Bratislava. Umiestnila sa na 5. mieste v rebríčku TOP 10 miest východnej Európy, ktorým patrí budúcnosť. Predbehla ju len Praha (4.), Bukurešť (3.), Varšava (2.) a Moskva (1.).

Fotografia: fDi Magazine

Veľký úspech zaznamenala Bratislava aj v kategórii TOP 10 stredne veľkých miest celej Európy, ktorým patrí budúcnosť. Tu skončila dokonca na 3. mieste. Lepšie je na tom len škótsky Edinburg (2.) a švajčiarsky Zurich (1.). Naše hlavné miesto sa umiestnilo aj v TOP 10 čiastkových kategórií pre ekonomický potenciál, životný štýl a priateľskosť podnikateľské ho prostredia.

Bratislava sa ocitla na 3. mieste spomedzi všetkých stredne veľkých miest Európy. Fotografia: fDi Magazine

Rebríček si však všimol aj ďalšie slovenské miesto. V kategórii TOP 10 mikro miest celej Európy, ktorým patrí budúcnosť, sa umiestnila Nitra na 10. mieste. V tejto kategóri sa umiestnila Nitra ako jediný zástupca strednej či východnej Európy, prvých 9. miest obsadili írske, britské, belgické a nemecké mestá.

Budúcnosť patrí aj Nitre. Fotografia: fDi Magazine

Okrem samotných miest si štúdia všímala aj regióny. V kategórii TOP 10 regiónov východnej Európy, ktorým patrí budúcnosť, sa umiestnil bratislavský región na skvelom 2. mieste. Na 1. mieste sa umiestnil Centrálny federálny distrikt v Rusku a na 3. mieste Pražský región.

Bratislavský región sa tiež umiestnil v kategórii TOP 10 malých regiónov celej Európy, ktorým patrí budúcnosť, a to na 4. mieste. Prvé miesto obsadil región írskeho Dublinu, na 2. mieste Kantón Zurichu a na 3. mieste región nórskeho Osla. Bratislava v tejto kategórii predbehla i región švajčiarskej Ženevy, Prahy či Luxemburgu.

Zdá sa teda, že podľa špičkových ekonomických odborníkov čakajú Bratislavu a jej región, podobne ako Nitru, svetlé zajtrašky, z čoho sa tešíme a je skvelé vidieť, že sme predbehli aj mnohé vyvinutejšie regióny západnej Európy. Podrobnejšie výsledky a kategórie si môžeš pozrieť na tomto linku, kde si môžeš stiahnuť celú štúdiu.

___________________________

POZRI SI AJ NAŠE VIDEO:

Zobraziť komentáre