Jurský svet si za zánik môže sám. Z kultovej série sa stal nepozerateľný klon plný klišé

Martin Kalinčák

REDAKTOR | Hype culture
Zdieľaj
Tweetuj

Keď sa v roku 2015 po dlhej štrnásťročnej pauze vrátil kultový Jurský park vo svojom štvrtom pokračovaní, mnohí zostali zaskočení, či ešte má ostrov Isla Nublar s dinosaurami čo divákom a návštevníkom ponúknuť. Ukázalo sa, že áno. Aj preto tvorcovia prišli s piatym filmom, ktorý pod názvom Jurský svet: Zánik ríše práve dorazil do kín. Na svojich predchodcov sa však ani z ďaleka nechytá.

Nový diel Jurského sveta sprevádzala masívna reklamná kampaň. Robustné zábery plné špeciálnych efektov, tvorcovia sľubovali známe i nové dinosaurie (i herecké) tváre, no v neposlednom rade šialenú vlnu napätia, akcie a dobrodružstva. Samozrejme, všetko toto tvorcovia do bodky splnili, akurát to nedopadlo tak, ako sme si všetci mysleli, že to dopadne.

Jurský svet: Zánik ríše sa začína celkom sľubne. Vidíme posun v životoch ústrednej hlavnej dvojice – z Claire (Bryce Dallas Howard), predtým upätej manžérky dinosaurieho parku, sa stala aktivistka, ktoré bojuje za ich práva a snaží sa ich zachrániť, a z Owena (Chris Pratt), predtým dobrodruha, ktorý dokázal vycvičiť velociraptory, je teraz muž, ktorý sa chce usadiť. Nanešťastie však dostane od Claire ponuku zachrániť dinosaury z parku pred ich ďalším vyhynutím, čo je pre neho príležitosť opäť sa stretnúť s Blue, ktorá patrí medzi najinteligentnejšie tvory v parku. Samozrejme, najskôr váha, no napokon sa nechá prehovoriť a začína sa výprava na ostrov, ktorý už čoskoro pohltí láva a pochová na ňom všetko živé. Záchranná akcia na prvý pohľad dopadne viac-menej úspešne, neskôr sa však hlavní hrdinovia musia vyrovnať s následkami, ktoré nastanú po tom, čo sa dinosaury podarí dostať z ostrova medzi civilizáciu. Postupne zisťujú, že sa stali obeťami podvrhu a stoja na prahu rozhodnutia, či dinosaury prežijú alebo zostanú aj napriek záchrane pred sopkou odsúdené na zánik.

To je v skratke zhrnutie toho, čo ťa v deji nového Jurského sveta čaká. Samozrejme, nápad to nebol zlý, aj keď príbeh tak trochu vykráda druhý film Stratený svet: Jurský park. Nevadí, to je totiž tá najmenšia štipka, ktorá ti po dopozeraní novej etapy Jurského sveta bude prekážať.

Aj napriek dlhej stopáži a mnohým absurdným dejovým nedostatkom sa pri sledovaní Zániku ríše nudiť nebudeš. Výsledný produkt talentovaného režiséra J. A. Bayonu je prešpikovaný parádnymi zábermi a špeciálne efekty ťa doslova pohltia. Problémom nového Jurského sveta je ale hlavne to, že po skvelom rozbehu, po prvých zhruba 50 minútach, dochádza k nepochopiteľnému zvratu a z filmu sa stáva nelogická fraška, pri ktorej nevieš, čo vlastne sleduješ.

Na Zánik ríše sa naozaj skvelo pozerá, no zároveň ide o tak hlúpy film, až je ťažké si to predstaviť. Okej, máme tu dinosaury staré, aj nové (bohužiaľ), hrozné i milé. Máme tu postavy, ktoré sa hrajú na superhrdinov, záporákov, ktorí síce idú na nervy, ale zároveň pôsobia komicky a pre dej ako taký sú vlastne nepodstatní. Ale nevadí, sú to chyby, ktoré sa dajú tvorcom odpustiť.

Zánik ríše je po vizuálnej stránke pôsobivým filmom. Fotografia: MovieStills DB

Čo sa však už trávi horšie, sú pohnútky tvorcov spraviť z toho celého lacný duchársky horor o veľkom rodinnom sídle, v ktorom sa namiesto mŕtvych duší vrahov usadili dinosaury. Celkom som nerozumel, prečo tvorcovia – už keď teda začali vykrádať solídnu dvojku – v päťke radšej nepokračovali smerom k deštrukcii ľudstva návštevou prehistorických tvorov v meste. Podobné machinácie totiž dospelému divákovi priam až smrdia paródiou a cielia skôr na mladšie publikum. A Jurský park rozhodne nie je filmom pre detského diváka.

Ďalšou chybou bolo pokračovanie v rozvádzaní myšlienky klonovania a kreovania nových dinosaurích druhov. Po tom, čo sme v predchádzajúcom filme videli mohutného Indomina rexa, teraz vidíme akéhosi hybrida – raptora skríženého s T-Rexom a spomínaným Indominom rexom. Výsledkom je nesmierne inteligentný novodobo-prehistorický tvor, ktorý ma dokonalo vyvinutý čuch, no pri naháňaní hlavných hrdinov s cieľom ich zožratia sa akosi nedokáže pohybovať v priestore a jednoducho svoju ľudskú večeru vyňuchať.

T-Rex síce na plagátoch je, v hlavnej úlohe je však tentoraz iný dinosaurus. Fotografia: MovieStills DB

Tvorcovia sa dokonca nebáli zájsť až tak ďaleko, že do deja okrem klonovania dinosaurov zakomponovali aj klonovanie ľudského druhu. To sa snažili v príbehu uviesť najskôr tajomne, no napokon to zaobalili do malej rodinnej drámy, čo napokon tiež končí fiaskom a namiesto ohúrenia dochádza k smiechu. Škoda – tu sa totiž celý čas natískala myšlienka, ktorou mohli prepojiť nové filmy s tými starými.

Rozumiem, že hľadať vo filme zo sveta Jurského parku akýkoľvek náznak reálneho života je absolútne márne, no to, čo sa udialo v Zániku ríše hraničilo ešte aj s tými hranicami normálnosti, ktoré sú v žánri sci-fi prípustné.

Takzvaných WTF momentov je však o niečo viac. Od nutnej transfúzie krvi pre raptora, ktorú ústredná dvojica odoberá do igelitovej tašky od T-Rexa, cez dinoveľrybu vypustenú v úvodnej desaťminútovke a znovuobjavenú na konci filmu (prečo sa s ňou nepracovalo viac?) a bojové výkony Chrisa Pratta, až po divne stekajúcu lávu, ktorá zázrakom nikoho nepopáli, aj keď sa ho priamo dotkne a ďalšie veci, nad ktorými len budeš neveriacky krútiť hlavou.

Nechýbajú ani deti. Fotografia: MovieStills DB

Verím však, že prostému divákovi nebude vo filme chýbať prakticky nič. Po stránke špeciálnych efektov ide o vizuálne šialenstvo a pri pohľade na dinosaury som mal celý čas pocit, akoby herci hrali so živými zvieratami a nie počítačom vytvorené kreatúry. Tvorcom sa aj napriek absurdite darí budovať aj napätie, no očakávať nejakú obdobnú scénu, akú sme videli v prvom Jurskom parku pri demolovaní auta T-Rexom, či v dvojke pri praskaní skla nákladiaku visiaceho z útesu, nemožno. Na tieto prvky, ktoré k filmu o dinosauroch patria, režisér (alebo skôr scenárista) akosi zabudol, čo je naozaj veľká škoda.

Režiséra J. A. Boyenu však za nič z toho, čo v Jurskom svete 2 vidíme viniť nemožno. On len dostal scenár, ktorý nakrútil ako najlepšie vedel. Zamrzí to, pretože je skutočne talentovaným tvorcom a zhmotniť do krásnych vizuálov dokáže všeličo (odporúčam filmy A Monster’s Call či El Orfanato, kde svoje schopnosti predviedol bezchybne).

Chris Pratt sa svojej úlohy opäť zhostil bravúrne. Fotografia: MovieStills DB

Oplatí sa teda film Jurský svet: Zánik ríše vidieť v kinách? Áno, na malej obrazovke si totiž tie veľké tvory skrátka navychutnáš a za ten zážitok to naozaj stojí. Nechoď však na film s tým, že dostaneš to, čo si videl v prvom Jurskom svete či Parku – toho sa totiž nedočkáš. Za skvelé efekty, občasné napätie, veľa nepochopiteľných WTF momentov a oklamanie divákov, že si vo filme zahrá Jeff Goldblum a T-Rex vo veľkom rozsahu, dávam novému dinosauriemu filmu 5 a pol skameneliny z 10.

Pozri si viac

Od premiéry prvého Jurského parku ubehlo 25 rokov. Čo si o nakrúcaní tohto kultu nevedel? Stop poľovníctvu či viera v klony. 10 filmov a seriálov, ktoré zmenili zmýšľanie ľudí

Téma

Jurský svet: Zánik ríše Jurský park recenzia hodnotenie názor komentár Steven Spielberg dinosaury
Zobraziť komentáre

Noizz fashion

Tiež si pozri

Načítaj ďalšie články