Milé, ale desivé: 9 filmov, v ktorých nám hrôzu naháňali deti

Martin Kalinčák

REDAKTOR | Hype culture
Zdieľaj
Tweetuj
Najsprávnejšou prísadou v hororoch sú deti. Lákajú totiž všetko zlo. Foto: MovieStills DB

Dokonalé prísady pre dobrý hororový film sa v dnešnej dobe hľadajú len veľmi ťažko. Dejiny filmu však hovoria, že zaručenou surovinou sú deti. Prečo? Pretože len tie sú dokonalými lapačmi všetkého zlého, čo si len vieme predstaviť. Toto je Top 9 najvydarenejších nadprirodzených fimov, v ktorých nám hrôzu naháňali práve detskí (anti)hrdinovia.

#9 KRUH | THE RING (2002)

Fotografia: MovieStills DB

Vieme, že začíname absolútnym klišé, ale čo by to bol za výber filmov, keby sa v ňom nenachádzala mŕtva dievčina utopená v studni, ktorá dokázala svoj hnev otlačiť na starú videokazetu a medzi jej superschopnosti patrí napríklad to, že ti dokáže zavolať a následne po siedmich dňoch vyjsť z telky a zabiť ťa? Na Samare stále niečo je aj po 15 rokoch, čo nás v remaku japonského hororu dokázala vydesiť až do špiku kostí. Tretí diel, ktorý vznikol len nedávno sa síce celej sérii akoby vysmial, tie prvé dva ešte dokážu vydesiť. Aj keď len tú staršiu časť mileniálov.

#8 KUKURIČNÉ DETI | CHILDREN OF THE CORN (1984)

Fotografia: MovieStills DB

Existuje vôbec horor, ktorý pôvodne pochádza z pera majstra literárneho hororu Stephena Kinda, v ktorom by si nefigurovali desivé deti? Okej, Kukuričné deti vo svojej filmovej podobe sú síce viac na smiech ako na strach, no keď ich uvidíš, zistíš, prečo si zaslúžia byť v tomto rebríčku. A keď už dáš šancu aspoň tomuto filmu, nezabudni aj na niekoľko pokračovaní a hlavne novú verziu, ktorá vznikla v roku 2009 v televíznej verzii.

#7 HRA NA SKRÝVAČKU | HIDE AND SEEK (2005)

Fotografia: MovieStills DB

To dievča mnohým naháňalo hrôzu už keď sa objavila v sympatickej dráme Ja som Sam (I Am Sam) v roku 2001. samozrejme, svoj herecký talent milučká Dakota Fanning ukázala až o pár rokov neskôr. A to, že jej oči sú skutočne pozoruhodné sme si mohli všimnúť v mysterióznom thrillery, v ktorom si zahrala po boku oscarového Roberta De Nira. V ňom milá Dakota hrala nie až tak milú dcéru, ktorá si jedného dňa vymyslí imaginárneho kamaráta, ktorý je však až príliš skutočný. A Robert De Niro sa snaží prísť na to, či je naozaj len imaginárny alebo ju náhodou.. no.. veď vieš si domyslieť.

#6 SATAN PRICHÁDZA | THE OMEN (1976/2006)

Fotografia: MovieStills DB

Je úplne jedno po ktorej verzii siahneš, aj keď ako hovorí pravidlo remakov, originál je vždy len jeden a najlepší, malý Damien je hotovým pekelným anjelom. Teda, aby sme boli konkrétnejší – je kráľom pekelníkov, pretože je vlastne druhým príchodom Satana. Áno, Damien je tým najhorším deckom, ktoré nielenže nechceš stretnúť v skutočnom živote, ale ani v tom filmovom. Donútiť ťa totiž dokáže napríklad aj k samovražde!

#5 SIROTA | THE ORPHAN (2009)

Fotografia: MovieStills DB

Nie je to však len Damien – ani s ďalšími filmoývmi deťmi by si nechcel mať nič do činenia. Napríklad taká Esther – je to ruská sirota, ktorá je zlatá, inteligentná, tvorivá a tak trochu aj duševne chorá a v jej prítomnosti ťa rozhodne nič dobré nečaká.

#4 EXORCISTA | THE EXORCIST (1973)

Fotografia: MovieStills DB

Ďalšie klišé, ale úplne oprávnene. Samozrejme, malá Regan za svoju deivosť nemohla, pretože bol to zlý démon, ktorý za jej desivosť mohol. Exorcista Williama Friedkina patrí k tomu najkultovejšiemu čo v hororovom žánri vzniklo a dodnes nikto nechápe, ako to, že aj už takmer 45-ročný horor dokáže stále tak skvelo vydesiť. Žeby to bolo tou hlavou, ktorá sa dokáže okolo svojej osi otočiť bez toho, aby svojho nositeľa zabila?

#3 TO | IT (2017)

Fotografia: MovieStills DB

Keď nie jedno, tak hoc aj sedem - presne toľko ich totiž je zatiaľ v poslednom detsko-hororovom prírastku s názvom TO. Jasné, tie deti veľmi desivé nie sú, teda až na malého Georgieho, ktorý (POZOR SPOILER) to schytá ako prvý, no keď si predstaviť, že sú to práve ich hlavy a mysle, ktoré môžu za všetky tie hrôzy na plátne, zrejme zmeníš názor.

#2 POLTERGEIST (1982, 2015)

Fotografia: MovieStills DB

Na zlatých deťoch je asi najhoršie to, že nielenže im máš chuť zniesť hoc aj modré z neba, ale v hororoch platí zásadné pravidlo, že sú to práve ony, na koho sa všetká tá zloba akosi lepí. A to radšej ani nechceme pomyslieť na to, že malá Carol Anne sa rozpráva s démonom v telke!

#1 ŠIESTY ZMYSEL | THE SIXTH SENSE (1999)

Fotografia: MovieStills DB

Víťaz je jasný. Prečo? Dieťa v horore či mysterióznom thrilleri môže byť posadnuté hocičím, môže zo všeličoho vyliezať, rôzne svoje končatiny vykrúcať, no veta „VIDÍM MŔTVYCH ĽUDÍ“ už naveky zostane jednou z najlepších a najikonickejších hlášok vôbec.

__________________________________________________

POZRI SI AJ NAŠE VIDEO:

Zdroj: Noizz.sk

Zobraziť komentáre