Vo veku 32 rokov “zomrel” obľúbený Skicár: Nemusíš sa s ním ale rozlúčiť navždy

Martin Kalinčák

REDAKTOR | Hype culture
Zdieľaj
Tweetuj
RIP Skicár. :-( Foto: Noizz

Svet počítačov včera zasiahla smutná správa: Spoločnosť Microsoft totiž vo veku 32 rokov "zabila" obľúbený skicár. Respektíve ho zabije. Ale nie tak úplne.

Áno, gigant medzi softvérovými spoločnosťami skutočne plánuje zo svojho operačného systému Windows 10 Fall Creators Update odstrániť jeden z najikonickejších ilustračných programov. Mnohých užívateľov tieto informácie zasiahli, pretože MS Paint bol neoddeliteľnou súčasťou Windowsu niekoľko rokov a pracovať v ňom vedel v podstate každý jedinec, ktorému neboli jasné podstaty iných (a zložitejších) grafických nástrojov.

Rozhorčenie, že Microsoft plánuje tento nástroj vypnúť, je teda úplne na mieste. Veď v podstate patrí medzi programy, ktoré OS Windows mnohé roky formovali. Samozrejme, nič však napokon nie je tak, ako na prvý pohľad vyzeralo. Microsoft síce plánuje vo svojej jesennej aktualizácii Skicár odstrániť, zachová ho však ako voľne dostupnú aplikáciu vo svojom Windows Store a nielen to!

Pôvodný Paint totiž dostane novšiu verziu, ktorá ponúkne viacero modernejších vychytávok a možností pod novým názvom Paint 3D. Ako však povedala generálna manažérke 3D oddelenia Microsoftu Mega Suandersová, pôvodný Paint nijak nekončí, práve naopak. „MS Paint nekončí, len dostane čoskoro nový domov v našom Windows Store, kde bude dostupný ako bezplatná aplikácia,“ prezradila.

Zatiaľ nie je jasné, kedy sa Skicár z našich počítačov vytratí, isté však je, že nainštalovať si ho budeš môcť do počítača aspoň alternatívnou formou. Aj naďalej tak budeš môcť vytvárať amatérske a nesmierne škaredé obrázky. Presne tak, ako doteraz.

Zobraziť komentáre