Netreba dodržiavať všetky tradície. Šibačka a oblievačka by mali upadnúť do zabudnutia

Katarína Korytárová

REDAKTOR | Urban Lifestyle
Zdieľaj
Tweetuj
Mnoho žien sa Veľkej noci snaží oblúkom vyhnúť. Foto: TASR

NÁZOR | Na Slovensku azda niet kontroverznejšej tradície, akou je veľkonočná šibačka a oblievačka. Je síce pekné, že sa u nás ľudia snažia tradície držať pri živote a máme množstvo pekných, ktoré sa dodržiavať oplatí, no na druhej strane by sme mohli konečne uznať, že niektoré jednoducho patria do histórie a v dnešnej dobe už nemajú miesto.

Takou je práve aj veľkonočná šibačka či oblievačka, ktoré sú skrátka v tom lepšom prípade poriadne bizarným, v tom horšom aj celkom brutálnym až agresívnym zvykom. Keďže je v našej histórii pevne zakorenený a každý sme s ním vyrastali, Slovákom na ňom už nepríde nič čudné a považujú ho odmalička za normálnu vec. Keď však o tejto tradície hovoríme cudzincom, len vyvaľujú oči: "Ženy sú šibané prútmi, oblievajú ich vodou a ešte za to aj mužov odmenia?? Absurdné."

Aj malí chlapci si kvôli Veľkej noci myslia, že "vyobšívať" ženu je v pohode. Fotografia: TASR

Nuž, logiku to naozaj nedáva, a to aj pri argumente, že v minulosti mala šibačka či oblievačka význam - dievčatám mali priniesť šikovnosť, zdravie a plodnosť. Keďže je Veľká noc často ešte v chladnom období a nie je zriedkavý ani sneh, hádzanie dievčat do ľadového potoka či oblievanie ich vedrom studenej vody mi nepríde ako zaručenie zdravia - namiesto toho môžu ženy skončiť s nádchou, ale i zápalmi močového mechúra, časté sú i prípady rôznych úrazov.

Čo je lepšie, než dostať vedrom vody v chladnom počasí. Fotografia: TASR

Niet preto divu, že z roka na rok obľuba veľkonočných sviatkov klesá, najmä u žien. Je čoraz častejšie, že radšej na Veľkonočný pondelok ženy z domu odídu, aby sa šibačom a kupačom vyhli. Bezpečne sa však počas tohto dňa nedá cítiť takmer nikde. Aj mne sa pred pár rokmi stalo na ulici v Bratislave, že ma jeden chlapec poriadne oblial z vodnou pištoľou a bolo mu pritom úplne jedno, že je zima a ja sa ponáhľam. Musela som zmeniť svoje plány a vrátiť sa domov prezliecť. A, samozrejme, nedostal odomňa nič, aj keď si nárokoval na nejaké "drobné".

Tento názor nemá nič s feminizmom, ale celkovo je koncept odmeny za násilie v dnešnej dobe (ale bol taký aj v minulosti) nepochopiteľný. Posledné desaťročia však neostalo "len" pri vajciach, sladkostiach či alkohole, ale si vedia takto chlapci aj dobre zarobiť. Babky či tety sa predháňajú v tom, ktorá dá vnukovi či synovcovi väčšiu bankovku, čo je naozaj nezmyselné a nie, nehovorí zo mňa závisť.

Aj keď veľkonočná šibačka a polievačka vo väčších mestách upadajú, na vidieku sa ešte teší obľube a poriadne vyobšívať a obliať ženy sa tu chystajú mnohí šuhaji, často i v skupinách. Mnoho z nich to však, pravdepodobne, nechodí robiť preto, že im záleží na jarnej očiste a zdraví žien, mnohí ani nevedia, prečo sa to robiť chodí. Je to skôr zámienka ísť sa "zabaviť" a poriadne sa opiť. Veď správna domácnosť dá šibačom a kupačom vypiť si pálenky a keď takto obehnú mnoho domov, sú už poriadne namol. Alkohol však otupuje zmysly a citlivosť, takže si ženy často vyslúžia poriadne šľahanie a hrubé zaobchádzanie. Vpustiť si do bytu päť spitých chlapov nie je teda žiadna výhra.

O ľadovej vode v potoku ženy nesnívajú. Fotografia: TASR

Samozrejme, nechcem hádzať všetkých chlapov do jedného vreca - nájdu sa i tí jemnejší, ktorí ženu pokvapkajú smradľavou voňavkou a to je všetko. Skúsme však Veľkonočný pondelok skultivovať viac, tak, ako sa na, dúfam, už kultivovanú krajinu patrí. Na tomto dni je dobré možno akurát to, že sa stretnú ľudia - príbuzní či kamaráti, ktorí sa dlhšie nevideli. Ak teda mužom záleží na ženách, čo je oficiálny dôvod tejto veľkonočnej tradície a návštevy, nech vymenia prúty a vedrá s vodou za, povedzme, kvetinu, ktorá je tiež symbolom jari a možno sa aj ženy raz začnú na Veľkú noc tešiť.

Zdroj: Noizz.sk

Zobraziť komentáre