Dôvod, pre ktorý nemám rada Vianoce

Kristína Garaiová

REDAKTOR | Enviro
Zdieľaj
Tweetuj
Ilustračná foto. Foto: Pexels

NÁZOR | Každý, kto ma pozná, vie, že Vianoce zbožňujem. Stále mi neprekážajú každoročne opakované rozprávky, a to aj napriek tomu, že dialógy v Sám doma poznám už takmer naspamäť. Neprekáža mi ani to, že musím upratať celý byt či napiecť medovníčky a premáhať sa, aby som ich nezjedla do Vianoc. Pre jeden dôvod však tento sviatok nemám až tak rada.

Tým dôvodom sú, paradoxne, darčeky. Nehovorím, že sa nepoteším, keď si pod stromčekom niečo nájdem, to by som asi klamala, na svoj názor mám pár jednoduchých dôvodov.

Keď som bola malá, Ježiško nemyslel na všetky deti rovnako. Pamätám si, že v škole sa deti vždy vychvaľovali, čo dostali pod stromček. Vždy vymenovali niekoľko naozaj drahých darčekov, ktoré nakoniec ani nepotrebovali. Viem to, lebo možno aj ja som medzi ne patrila. Nikdy som si však neuvedomila, že v triede môžeme mať aj niekoho, kto si podobný luxus nemôže dovoliť.

Áno, niekoho takého sme v triede mali. Volajme túto spolužiačku Martina, aj keď to nie je jej pravé meno. Martina ešte pred Vianocami hovorievala, že si nemyslí, že niečo nájde pod stromčekom. Vraj jej jej Ježiško darčeky väčšinou nenosí, lebo na to nemá peniaze a radšej ich používa na iné veci.

Po Vianociach sa jej aj tak spolužiaci či dokonca učitelia, ktorí poznali jej situáciu, pýtali, čo dostala. Od detí je to pochopiteľné, no s odstupom času si myslím, že od učiteľov to bolo skôr nemiestne. Ak by som mala mať možno až extrémistický názor, povedala by som, že nás dokonca nepriamo či bez toho, aby si to uvedomili, učili, že vďaka veciam môžeme byť šťastní a vychovávali tak z nás malých materialistov.

Nie som žiaden odborník na psychológiu a nikdy som nezažila takú situáciu, ako Martina, no myslím si, že podobné reči by ma celkom mrzeli a rozhodne by mi pokazili pocit z Vianoc. Pochybujem, že Martina je jediným dieťaťom na svete, ktoré na Vianoce nedostalo darčeky a muselo sa pozerať na svojich kamarátov ako sa hrajú so svojimi novými vecami. Myslím si, že deti ešte nevedia rozlíšiť túto situáciu a aj keď nechcú, podvedome si občas závidia. Dnes tomu nepomáhajú ani sociálne siete, na ktorých sa ľudia tiež chvália tým, čo dostali a zbierajú na svojich fotografiách srdiečka či palce hore.

Ďalším dôvodom, pre ktorý nemám rada darčeky, je stereotyp, že pod vianočným stromčekom si musíme nájsť čo najviac vecí. Smeruje to k tomu, že ľudia si kupujú aj nepotrebné veci len preto, aby si mali čo dať. Často len bezdôvodne vyberajú veci a vedia, že nebudú pre obdarovaného ničím špeciálnym, no neprekáža im to, lebo predsa ide hlavne o počet, nie?

Asi ti neušiel fakt, že počas Vianoc si ľudia berú oveľa viac pôžičiek, ktoré potom často nevedia splácať. Je to len ďalší hlúpy spôsob, ako si znepríjemniť život splácaním niečoho, čo vlastne ani nepotrebujú. Vianoce by nemali byť o tom, koľko vecí dostaneme, ale o oddychu a o dobrej nálade.

Zdroj: Noizz.sk

Zobraziť komentáre