Namiesto záchrany smrť. V Rusku zabíjajú túlavých psov, dôvodom sú MS vo futbale

Martin Kalinčák

REDAKTOR | Hype culture
Zdieľaj
Tweetuj
Smutné správy z Ruska. Foto: Reuters

Už niekoľko dní kolujú po sociálnych sieťach fotografie so správami o tom, že v Rusku bolo schválené zabíjanie túlavých psov. „Lov“ na psov, ktoré často ani nevykazujú útočné správanie, pritom odôvodnila tým, že ide hlavne o bezpečnostné opatrenie kvôli majstrovstvám sveta vo futbale. Užívatelia sociálnych sietí, ako aj rôzni členovia organizácií na ochranu zvierat, sa búria.

Jedna z mnohých športových udalostí roka má trpkú príchuť. Kvôli futbalu totiž o život prišlo a ešte príde množstvo nevinných psov. Tými je Moskva, ako aj ďalšie ruské mestá, doslova zahltená, no miestni obyvatelia hovoria, že aj keď ide o túlavé zvieratá, nikomu nič nehrozí – psi podľa nich neútočia.

Fotografia: Reuters

Vzhľadom na bezpečnosť turistov počas konania MS vo futbale sa však organizátori rozhodli proti túlavým psom zakročiť. Namiesto pomoci sa ale dočkali smrti. Mesto podľa všetkého psov zabíja, aby sa predišlo útokom na návštevníkov šampionátu.

Nie je to pritom prvýkrát, čo sa v Rusku podobná vec udiala. Už počas zimnej olympiády sa podobným spôsobom v roku 2014 vysporiadalo s túlavými psami aj mesto Soči.

Podľa všetkého si vyzabíjanie túlavých psov v Moskve organizátor šampionátu objednal u súkromnej firmy. Tá si najala niekoľko „nájomných vrahov“, ktorí majú mesto psov zbaviť. Využívať na to majú pritom niekoľko nechutných spôsobov – od ich zastrelenia až po podávanie otráveného jedla.

Aj takto to, žiaľ, vyzerá v Rusku pred MS vo futbale. Fotografia: Facebook.com/Vegan CZ & SK

Všetko ale malo byť inak. Vzhľadom na škandál, ktorý sprevádzal spomínanú zimnú olympiádu v Soči v roku 2014, sa s príchodom organizovania futbalového šampionátu mala vyriešiť aj alarmujúca situácia v ďalších ruských mestách, kde sú túlavé psy premnožené. Aj keď organizátori sľúbili, že psi sa zabíjať nebudú, stal sa presný opak. Najatá firma dokonca prihláseným „vrahom“ sľúbila aj finančnú odmenu vo výške zhruba 1,50 eura za jedného zabitého psa.

Túlavé psi sú v Rusku veľkým problémom a organizátori, ako aj vedenia jednotlivých miest, kde sa zápasy budú konať, sa boja hlavne o bezpečnosť turistov. Myslia si, že inak priateľské psy budú na ľudí útočiť. Namiesto toho, aby však psom poskytli nejaké útočisko, sa ich zbavujú.

Fotografia: Reuters

Správy o zabíjaní psov, samozrejme, pohoršili viacerých. Aj preto niektoré dobrovoľnícke organizácie, ktoré bojujú za práva zvierat, začali so zberom podpisov, aby sa podobným barbarským praktikám predchádzalo a s vraždením sa skončilo. Mestá však vyjde menej finančných prostriedkov zabíjanie, ako budovanie útulkov, a aj preto dochádza k takýmto riešeniam.

Z tohto dôvodu množstvo aktivistov teda požaduje, aby Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) do svojich rozpočtov na organizovanie svetových šampionátov vyčlenila peňažné prostriedky aj na tento „problém“, pretože problém s túlavými psami nemajú len v Rusku, ale aj v ostatných krajinách. Napríklad v takom Katare, kde sa futbalové majstrovstvá budú konať v roku 2022.

_________________________________

POZRI SI AJ NAŠE VIDEO:

Zobraziť komentáre