Pápež sa stretol s Trumpom, pripravil si pre neho originálny darček

Martina Beňová

REDAKTOR | Big Stories
Zdieľaj
Tweetuj
Pápež František sa rozpráva s Trumpom. Foto: TASR

Veríš hoaxom? Snáď už nie. Niekedy si však ľudia myslia, že hoax je aj niečo, čo reálne existuje. Napríklad taký Trump považuje klimatické zmeny za vymyslený hoax. Pápež ho na to upozornil vlastným dielom.

Americký prezident Donald Trump si aktuálne robí cestu okolo sveta za štátne, keďže chodí na oficiálne návštevy partnerských krajín. Keď navštívil pápeža Františka vo Vatikáne, asi nečakal, že dostane niečo iné okrem požehnania.

Svätý Otec mu totiž daroval vlastnoručne napísaný pápežský list, v ktorom opisuje, prečo by sme mali bojovať proti klimatickým zmenám. Encykliku vydal v roku 2015 a to len niekoľko mesiacov predtým, ako takmer 200 krajín podpísalo historickú Parížsku dohodu o klimatických zmenách.

Stretnutie vo Vatikáne. Fotografia: TASR

Dohoda sa považuje za veľkú časť dedičstva po predošlom prezidentovi Barackovi Obamovi najmä pre jeho prácu v oblasti životného prostredia, do ktorej spadá aj založenie chráneného národného parku na Havaji či prijatie právnych predpisov o čistej energii.

USA sú jedným z najväčších producentov uhlíka na svete, preto je jeho úloha kľúčová pre úspech dohody spolu s Čínou a Indiou.

Encyklika s názvom Laudato Si alebo v preklade "Byť chválená" akoby zväzuje potrebu ochrany Zeme vytvorenej Bohom veriacimi katolíkmi. Pápež píše, že zmena klímy je "globálnym problémom, ktorý má vážne dôsledky environmentálne, sociálne, ekonomické, politické aj na distribúciu tovaru".

Oficiálne stretnutie Trumpovcov a pápeža Františka. Fotografia: TASR

"Znečistenie, ktoré produkujú spoločnosti pôsobiace v menej rozvinutých krajinách je také, ktoré by si veľké nadnárodné firmy, ktoré ich zastrešujú, nemohli vo svojich pôvodných krajinách dovoliť," píše sa v diele.

Trump však opakovane označuje zmenu klímy za "podvod", ktorý Číňania spáchali ešte v minulosti. Avšak po stretnutí s čínskym prezidentom Xi Jinpingom svoj postoj zrejme trochu zmiernil. Čína sa stala lídrom v oblasti investícií do obnoviteľných zdrojov energie, ktoré dosiahli v roku 2015 po prvý raz viac než 300 miliárd eur.

Prezident vymenoval bývalého generálneho riaditeľa spoločnosti Exxon Rexa Tillersona za ministra zahraničných vecí a známeho odporcu klimatických zmien Scotta Pruitta poveril vedením Agentúry pre ochranu životného prostredia (EPA) a plánuje mu znížiť rozpočty o takmer tretinu.

Vatikánsky štátny tajomník počas schôdzky podnietil k téme o zmene klímy a vyzval Trumpa, aby zostal v Parížskej dohode. Biely dom uviedol, že rozhodnutie o tom, či zostane, zverejnia až po stretnutí G7 koncom tohto mesiaca na Sicílii.

Zobraziť komentáre