Cez víkend sa priprav na romantiku, budú padať hviezdy. Uvidíš ich aj voľným okom

Kristína Garaiová

REDAKTOR | Enviro
Zdieľaj
Tweetuj
Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Foto: Pexels

Nebo plné hviezd uchváti často aj menej romantickú dušu. Do prírody, ďaleko od svetiel miest dokáže vyhnať mnoho ľudí, a to hlavne vtedy, keď vedia, že na oblohe na nich čakajú padajúce hviezdy, ako ich ľudovo označujeme už po generácie. Práve na ne sa môžeš tešiť aj tento víkend, keďže budú jasne viditeľné.

Prinesú vám šťastie a splnia najrôznejšie želania. Aj také povery sa spájajú s padajúcimi hviezdami. Počas apríla môžeš pozorovať meteorický roj Lyridy, pričom odborníci sľubujú, že by mal byť viditeľný aj voľným okom. Nebudeš teda potrebovať žiaden špeciálny teleskop ani profesionálne vybavenie.

Tento meteorický roj je aktívny od 16. do 25. apríla pričom najaktívnejší je 22. apríla. Odborníci ho považujú za privítanie jari. Môžeš počas neho vidieť 20 padajúcich hviezd za hodinu, no ak budeš mať šťastie, uvidíš ich aj viac. Niektorí odborníci hovoria, že frekvencia môže na krátku dobu narásť až na 90 za hodinu. Informuje o tom portál Astro.cz.

Zaujímavosťou, ktorá sa spája s týmto rojom je, že materskou kométou je periodická kométa, ktorú objavil americký profesor a astronóm Albert E. Thatcher. Prvýkrát ju uvidel v New Yorku. K Slnku sa vracia každých 415 rokov.

Ak teda patríš medzi milovníkov prírody a nočnej oblohy, zober svoju priateľku či priateľa alebo partiu kamarátov a vyrazte spolu mimo mesto. Čím tmavšie miesto si zvolíte, tým lepší výhľad sa vám naskytne. Svetelný smog mesta totiž znemožňuje naplno si užiť túto nádheru.

Zdroj: Astro.cz

Zobraziť komentáre