V Bratislave sa bude demonštrovať za zákaz kožušinového chovu v Poľsku

Zdieľaj
Tweetuj
Poľsko má príležitosť zakázať kožušinový chov. Foto: Getty Images;

Poslanci a poslankyne v Poľsku, v krajine, ktorá je tretím najväčším výrobcom kožušín na svete, budú čoskoro rozhodovať o budúcnosti 10 miliónov noriek, líšok a činčíl. Aktivisti a aktivistky v Bratislave budú dnes o 18:00 demonštrovať na podporu tohto zákazu pred Poľským inštitútom.

O zákaze budú poslanci a poslankyne Poľska rozhodovať na základe poslaneckého návrhu podporeného kontroverznou vládnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS). Nový zákon o ochrane zvierat by tak mohol postaviť chov kožušinových zvierat mimo zákon, spolu napríklad aj s vystupovaním zvierat v cirkuse. Poľsko má tak príležitosť pridať sa k neustále rastúcemu zoznamu krajín, kde je už zákaz kožušinového chovu presadili a kam sa nedávno pridala aj Česká Republika.

Kožušinový chov patrí k odvetviam, ktoré sú k zvieratám obzvlášť kruté. Zvieratá sú chované izolovane v malých pletivových klietkach. Ako predátori žijúci v zajatí trpia tieto zvieratá rôznymi zdravotnými problémami spôsobenými stresom, ako napríklad infikovanými ranami, chýbajúcimi končatinami, kanibalizmom, či sebapoškodzovaním. Ich poranenia sú bežne ponechávané bez ošetrenia, a zvieratá trpia neliečenými ochoreniami. Na konci života sú zabité elektrickým prúdom, zlomením krku, alebo v plynových komorách.

„Deje sa tomu aj napriek tomu, že dnes už na kožušiny zvierat dávno nie sme odkázaní a aj módny priemysel sa postupne od tejto barbarskej praxe odvracia,“ dodáva Martin Smrek z OZ VEGÁNSKE HODY. Nedávnym príkladom je módna ikona Gucci, ktorá sa rozhodla kožušiny zo svojich modelov od jarnej kolekcie 2018 nadobro vylúčiť. Zákaz kožušinového chovu v Poľsku má podporu po celej Európe, vrátane Slovenska.

OZ VEGÁNSKE HODY, venujúce sa ochrane práv zvierat a propagácii udržateľného a ohľaduplného stravovania, bude v utorok 14. novembra o 18:00 organizovať symbolické zhromaždenie na podporu zákazu kožušinového chovu, pred Poľským inštitútom v Bratislave. Podujatím tak chce pripomenúť 10 miliónov životov, o ktorých budú poľskí poslanci a poslankyne čoskoro rozhodovať a taktiež pripomenúť fakt, že toto rozhodovanie bude v napätí sledovať aj zahraničie.

Zdroj: Noizz.sk

Zobraziť komentáre