8 zistení o nevere, ktoré by mal poznať každý partner

Zdieľaj
Tweetuj
Čo by si mal vedieť o nevere? Foto: istock

Definovať neveru je veľmi ťažké, každý totiž pokladá za neveru niečo iné. Niekto považuje za neveru aj prílišné kamarátstvo svojho partnera s druhou osobou, iný zasa môže mávnuť rukou nad alkoholickou eskapádou, ktorá sa udiala len raz. Nikdy však nezaškodí vedieť o nevere niečo viac a poznať rôzne fakty a zistenia, ktoré sa ti možno vo vzťahu zídu.

1. Ľudia ekonomicky závislí na partnerovi majú väčšie tendencie podvádzať

Štúdia z roku 2015 publikovaná v American Sociological Review zistila, že ľudia, ktorí sú kompletne ekonomicky závislí na svojom partnerovi, majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú podvádzať. To zvlášť platí pre mužov. Naopak, muži majú tendencie podvádzať o to menej, o čo viac zarábajú než ich ženská polovička.

2. Muži a ženy reagujú odlišne na flirtovanie mimo vzťahu

Štúdia z roku 2008 publikovaná v magazíne Interpersonal Relations and Group Processes zistila, že po tom, čo muži flitrtovali s atraktívnou osobou opačného pohlavia, tým menej boli tolerantní voči podobnému konaniu partnerky. Naopak, ženy boli tolerantné viac.

3. Muži a ženy reagujú inak na neveru s opačným alebo rovnakým pohlavím

Štúdia z roku 2015 uverejnená v magazíne Personal Relationship zisťovala, ako by zareagovali muži a ženy, keby ich partner mal sex s osobou rovnakého alebo opačného pohlavia. Štúdia zistila, že muži aj ženy by reagovali nahnevane a pravdepodobne by vzťah ukončili, ak by sa dozvedeli, že partner ich podviedol s osobou opačného pohlavia. Naopak, menej negatívne by reagovali, ak by ich partner podviedol s osobou rovnakého pohlavia. Mnohí opýtaní muži by dokonca cítili vzrušenie.

4. Heterosexuálni muži sa viac obávajú u partnerky sexuálnej nevery, kým ženy emocionálnej

Štúdia z roku 2013 publikovaná v magazíne Evolutionary Psychology zistila, že väčšina heterosexuálnych mužov priznala, že by boli viac nahnevaní, ak by mal ich partner čisto sexuálny vzťah s osobou opačného pohlavia. Naopak, ženy priznali, že by ich viac nahnevalo, ak by sa ich partner do niekoho zamiloval, ale nemal s danou osobou sex.

Ktorá nevera je horšia - fyzická či emocionálna? Fotografia: istock

5. Muži majú väčšiu pravdepodobnosť podvádzať pred dosiahnutím jubilea

V roku 2014 vykonala zoznamovacia stránka pre už zadaných partnerov výskum, v ktorom zistila, že muži, ktorých vek sa končil číslom 9, boli viac náchylní hľadať si mimovzťahové aférky, ktorými sa snažili nájsť zmysel živote vo vzťahu s osobou, ktorá nie je ich partnerom. Podobný, aj keď menší efekt, zistili aj u žien. Koniec jednej dekády má teda na psychiku človeka očividne zlý vplyv, mal by si sa mať teda na pozore, ak má tvoj partner 29, 39 či 49 rokov.

6. Po nevere je možné vzťah ešte zachrániť

Tvrdí to autor M. Garyho Neuman, no je potrebné dodržiavať niekoľko zásad - ten, kto podviedol, musí cítiť ľútosť a chcieť zmeniť svoj život. Podvádzaný partner si musí byť 100-percentne istý, že ho partner podvádzať prestal a musí sa prestať pýtať partnera na detaily podvádzania, napríklad "bol/a lepší/a ako ja?", "čo všetko ste spolu robili?"

7. Ženy podvádzajú rovnako ako muži

New York Magazine nedávno priniesol informáciu, že kým nevera bola kedysi mužskou doménou, dnes je rovnako pravdepodobná ako u mužov, tak i u žien. New York Magazine ako príklad uviedol štúdiu z roku 2011 publikovanú v magazíne Archives of Sexual Behavior, ktorá zistila, že približne 23 percent mužov a 19 percent žien v heteresexuálnych vzťahov priznali, že svojho partnera podviedli.

8. Emocionálna nevera je častejšia než fyzická

Podľa autorky Kristin Salaky sa partneri častejšie potýkajú s emocionálnou neverou. Podľa výskumu American Association of Marriage and Family Therapy až 45 percent mužov a 35 percent žien sa priznalo k emocionálnej afére, pričom k fyzickej okolo 20 percent ľudí. Takúto neveru je pritom ťažšie rozpoznať. Varovnými signálmi môže byť napríklad neustále rozprávanie tvojho partnera o danej osobe.

Zobraziť komentáre