Vieš čo v skutočnosti obsahuje tvoja kozmetika? Chemikálie, ktorým sa radšej oblúkom vyhni

Katarína Korytárová

REDAKTOR | Urban Lifestyle
Zdieľaj
Tweetuj
Pod krkolomnými názvami sa skrývajú mnohé škodlivé chemikálie. Foto: istock

Aj keď sú ľudia čoraz spotrebiteľsky uvedomelejší a začínajú starostlivo študovať etikety potravín, pri kozmetických výrobkoch to ešte stále až tak neplatí. Niet sa však čomu veľmi čudovať - čítanie krkolomných názvov rôznych chemických zlúčenín môže odradiť aj trpezlivého jedinca, no rozhodne by si to robiť mal.

Ak si totiž myslíš, že všetky potenciálne škodlivé chemikálie sú zakázané, nie je to tak. Kozmetický priemysel je totiž stále veľmi málo regulovaný a kontrolovaný a výrobcovia tak do svojich produktov dávajú množstvo chemikálií, z ktorých je veľa pre ľudské zdravie nebezpečných. Sú to rôzne karcinogény, toxíny, endokrínne disruptory či pesticídy, ktoré sa vyskytujú v bežných kozmetických značkách, no bohužiaľ, niektoré škodlivé látky sú bežné aj v naoko prírodnej kozmetike.

To, čo si dávaš na telo, sa dostáva aj do tela, preto by ťa malo zaujímať, čo to vlastne používaš. Vyznať sa vo všetkých názvoch je však veľmi ťažké, pretože na jednu zložku môže existovať viacero názvov, preto je dobré stiahnuť si napríklad aplikáciu do mobilu a počas nákupu cez ňu zisťovať, s akou zložkou máš v skutočnosti dočinenia.

Prinášame ti prehľad niektorých z najpoužívanejších chemikálií v kozmetike, pred ktorými varujú mnohí odborníci a ktorým by si sa mal vyhnúť:

#Triphenyl phosphate - TPHP/TPP

Vedci z Duke University a Enviromental Working Group vo svojej štúdii z roku 2015 zistili, že niektoré laky na nechty môžu obsahovať škodlivú látku Triphenyl phosphate, ktorá sa používa ako spomaľovač horenia na nábytok či plast. Táto chemikália môže narušiť endokrinný systém a spôsobiť zmeny v reprodukčnom systéme a metabolizme. Štúdia pritom upozorňuje, že už po desiatich až 14 hodinách po nalakovaní nechtov sa vyskytol v telách žien až sedemnásobný nárast tejto látky. "Je znepokojujúce, že tieto laky na nechty určené pre ženy a dospievajúce dievčatá obsahujú podozrivé endokrinné disruptory. Znepokojujúce je aj zistenie, že ich telá absorbujú túto chemikáliu pomerne rýchlo po nanesení laku," vyjadrila sa na margo spoluautorka štúdie. Johanna Congleton.

#Parabény

Parabény sú v kozmetike hojne využívané ako prezervanty, ktoré zabraňujú rastu baktérií, plesní a kvasiniek a predlžujú životnosť kozmetických výrobkov. Odhaduje sa, že ich obsahuje 70 až 90 percent kozmetiky. Pri kontakte s kožou však môžu spôsobiť dermatitídu, ľahko sa dostanú i pod ňu a narúšajú hormonálnu funkciu a keďže sa správajú ako estrogén, asosciujú sa tiež s rakovinou prsníka. V produktoch ich hľadaj pod názvami ako methylparaben, butylparaben, propylparaben, isobutylparaben či. ethylparaben.

#Sodium lauryl sulfate (SLS)/Sodium laureth sulfate (SLES)

Tento tenzid (zvhlčujúca látka, ktorá znižuje povrchové napätie tekutín) sa nachádza vo viac ako 90 percentách produktov osobnej starostlivosti. SLS môže podráždiť pokožku, pľúca a oči, no hlavným problémom týkajúcim sa tejto látky je jej potenciál intereagovať a kombinovať sa s inými chemikáliami pre vznik nitrozamínov, čo sú karcinogénnne látky. Tieto kombinácie môžu viesť k mnohým ďalším problémom, ako poškodenie obličiek či respiračného systému. SLS či SLES možno nájsť bežne v šampónoch, sprchových géloch, čistiacich produktoch na tvár (väčšinou peniacich) či v maskarách.

SLS sa nachádza v množstve bežnej kozmetiky. Fotografia: istock

#Triclosan

Triclosan je silné činidlo, ktoré sa nachádza v antibakteriálnych produktoch, ako gély, deodoranty/antperspiranty, mydlá, zubné pasty, antiseptiká na rany ale aj pracie prostriedky. Triclosan môže prechádzať kožou a existuje podozrenie, že narúša hormonálnu funkciu/endokrinný systém. Americkí vedci detekovali triclosan v moči 75 % testovaných ľudí. Navyše, Európska únia klasifikuje triclosan ako dráždivý pre pokožku a oči a ako veľmi toxický pre vodné organizmy, pričom poukazuje na to, že môže spôsobiť dlhodobé nepriaznivé účinky vo vodných systémoch, kde sa hromadí a kam sa dostáva z výleviek domácností.

#Toluén

Táto petrochémia sa získava z ropných alebo uhoľných dechtov. Na etiketách sa uvádza pod názvami ako benzene, toluol, phenylmethane či methylbenzene. Tieto zložky môžu vplývať na respiračný systém, spôsobiť nevoľnosť a dráždiť pokožku, spájajú sa tiež s toxicitou imunitného systému. Môžeš ich nájsť v lakoch na nechty, vo výrobkoch v starostlivosti o nechty či vo farbách na vlasy a ich zosvetľovačoch.

#Hliníkové soli/Aluminium

Túto zložku nájdeme bežne v antiperspirantoch a deodorantoch, ktorej úlohou je zabrániť potu dostať sa na povrch pokožky upchaním potných žliaz. Tým však posúva toxíny naspäť do krvného obehu. Niektoré štúdie varujú, že po vstrebaní sa do organizmu sa môže hlíník správať v tele ako estrogén, ktorý má schopnosť podporovať rast rakovinových buniek prsníka. Svetová zdravotnícka organizácia tiež varovala v súvislosti s hliníkom pred Alzheimerovou chorobou, v mozgu ľudí trpiacich touto chorobou boli zistené jeho vyššie koncentrácie. Okrem toho môže hliník dráždiť pokožku a spôsobuje jej pálenie a svrbenie. Hliník nájdeš vo výrobkoch pod názvami aluminium zirconium, aluminium chlorohydrate, aluminium chloride či chlorid hlinitý.

#Ťažké kovy

Ťažké kovy sa dokážu v organizme hromadiť dlhé roky a spôsobiť rôzne zdravotné problémy, ako rakovina, reprodukčné a vývojové poruchy, neurologické problémy, výkyvy nálad, poruchy nervov, kĺbov a svalov, kardiovaskulárne, kostrové, krvné, imunitné, obličkové a obličkové problémy, bolesti hlavy, nevoľnosť, poškodenie pľúc či vypadávanie vlasov. Môžu tiež narúšať hormonálny systém. Medzi ťažké kovy patrí olovo, ortuť, kadmium, arzén či nikel. Ťažké kovy sa hojne nachádzajú v bežnej dekoratívnej kozmetike ako rúže, maskary, púdre, očné linky či tiene.

#Mastenec/Talc

Táto kontroverzná zložka je minerál, ktorý sa pridáva do púdrov pre jeho vysokú absorpčnú schopnosť. Mnohé štúdie však naznačujú, že mastenec je možný karcinogén zodpovedný napríklad za rakovinu vaječníkov či pľúc. V roku 2016 svet obletela správa o obrovskej pokute pre firmu Johnson & Johnson. Súd rozhodol o jej vine, pretože po používaní výrobku od tejto spoločnosti zomrela žena na rakovinu vaječníkov. Dôvodom bol práve púder a jeho obsah mastenca v ňom. Aj napriek tomu je mastenec stále prítomný v púdroch, bronzeroch, ale i očných tieňoch bežných značiek dekoratívnej kozmetiky, čo je však zarážajúce, že aj v mnohých značkách prírodnej kozmetiky, preto si vždy poctivo obal naštuduj.

Ďalšie škodlivé chemikálie v kozmetike, na ktoré si dať pozor:

Formaldehyd - ľudský karcinogén, dráždi pokožku, narúša imunitný systém. Nachádza sa v šampónoch, kondicionéroch, lakoch na nechty, sprchových géloch

Chemikálie v prípravkoch na opaľovanie (benzophenone, PABA, avobenzone, homosalate and ethoxycinnmate) - endokrínne disruptory, ľahko sa absorbujú do tela

Propylene glycol - asociuje sa s podráždením pokožky a dermatitídou, nachádza sa v krémoch, make-up produktoch, kondicionéroch, šampónoch.

Ftaláty (Phthalates) - endokrinné disruptory, môže spôsobiť problémy s reproduktívnym systémom a alergické reakcie. Nachádza sa v deodorantoch, krémoch, vlasových sprejoch či lakoch na nechty.

Zdroj: Noizz.sk

Zobraziť komentáre