Oregon bude oficiálne vydávať vodičské preukazy s možnosťou tretieho pohlavia

Michaela Husárová

REDAKTOR | Urban lifestyle
Zdieľaj
Tweetuj
Oregon bude vydávať vodičské preukazy s voľbou tretieho pohlavia. Foto: iStockphoto

Oregon sa stal prvým štátom, ktorý rozoznáva tretie pohlavie na právoplatných dokumentoch. Oficiálny názov na preukazoch bude Gender X, čo predstavuje veľký krok pre aktivistov podporujúcich komunitu LGBTI.

Rozsudok neprišiel vo forme senátneho zákona či legislatívnej úpravy. Bola to jednoduchá potreba na štátnej úrovni od Oregonského oddelenia pre motorové vozidlá. Z 83 podmienok, ktoré rozhodnutiu predchádzali bolo len 12 proti jeho prijatiu. Práve vďaka tomu už nebudú mať na vodičskom preukaze možnosť uviesť pohlavie len M ako muž a F ako žena, ale aj X. Najpodstatnejšie na prijatí tohto rozhodnutia je však to, že ľudia, ktorí sa budú chcieť označiť ako pohlavie X nebudú potrebovať žiadne lekárske potvrdenie.

Oficiálne preukazy s pohlavím X môžu transexuálom pomôcť v mnohých ohľadoch. Fotografia: iStockphoto

To poskytuje osobám LGBTI komunity právo slobodne sa rozhodnúť, za aké pohlavie sa sami identifikujú. Oficiálne dokumenty s označením pohlavia X môžu jeho držiteľom pomôcť aj voči zlému zaobchádzaniu. V mnohých prípadoch sa totiž stávalo, že právoplatné preukazy nezodpovedali ich reálnej rodovej reprezentácií, a tak im boli odoprené služby alebo spochybnená ich pravá identita.

Narozidle od Oregonu, Texas prijal zákony, ktoré výrazne obmedzujú práva LGBTI komunity.

V ten istý deň však na opačnej strane krajiny v Texase podpísali zákon, ktorý dáva sociálnym úradom slobodu diskriminovať osoby patriace do LGBTI komunity založené na "úprimných náboženských presvedčeniach". Znamená to, že niektorým môžu zrušiť odporúčanie na užívanie antikoncepcie či hormonálnych liekov. Takisto môžu odmietnuť spoluprácu s organizáciami, ktoré nezdieľajú rovnaké náboženské presvedčenie.

Aj keď Texaské zákony sú viac než predpotopné, správa zo západného pobrežia USA je významným miľníkom pre ďalšiu snahu o rovnoprávnosť ľudí s odlišnou orientáciou.

Zobraziť komentáre