Nehanbite sa za ochlpenie. Kampaň Januhairy vyzýva ženy, aby sa na mesiac prestali holiť

Zdieľaj
962
Tweetuj
Kampaň má pomôcť zbúrať predsudky voči ženskému ochlpeniu. Foto: Instagram.com/janu_hairy

Keď majú muži svoj mesiac bez holenia, prečo by ho nemohli mať aj ženy. To si povedala 21-ročná študentka Laura Jackson, ktorá po vzore kampane Movember týkajúcej sa mužov, vytvorila jednu mierenú na ženy - nazvala ju Januhairy (hair - chlpy), ktorá má vyzvať ženy, aby sa netrápili holením a za svoje chĺpky sa nehanbili.

Zakladateľka kampane Laura hovorí, že si necháva tento mesiac svoje nohy a pazuchy neoholené, aby bojovala proti názorom, že ženy by mali byť bez jediného chĺpka.

Laura je študentkou divadelného herectva na Exeter University v britskom Cornwalle a nápad na vytvorenie kampane Januhairy jej skrsol v hlave po tom, čo sa prestala holiť kvôli úlohe v divadelnej hre.

"Hoci som sa cítila oslobodená a spokojnejšia vo vlastnej koži, niektorí ľudia navôkol mňa nechápali alebo nesúhlasili s tým, že sa neholím. Uvedomila som si, že je ešte stále pred nami dlhá cesta v plnom akceptovaní jeden druhého," vysvetľuje.

Kampaň, ktorú založila začiatkom januára a bude trvať do začiatku februára, sa stretla s veľkou odozvou u žien. Účastnia sa jej ženy z Veľkej Británe, USA, Kanady, Nemecka, Ruska či Španielska.

Laura, zakladateľka Januhairy

Napriek tomu, že sa kampaň Januhairy stihla stretnúť s veľkou odozvou, Laura priznala, že si kvôli chĺpkom na svojom tele vypočula aj kritizovanie nielen od cudzích ľudí, ale dokonca aj od rodiny či priateľov. Ľudia ju okrem iného obviňujú, že je lenivá. "Prečo by som mala byť nazývaná lenivou, keď sa nechcem holiť?" pýta sa Laura.

"Keď žena začne prijímať svoju prirodzenosť a ide proti normám a stereotypom spoločnosti, ľudia začínajú šalieť," hovorí. Aj preto chce s Januhairy tieto stereotypy zbúrať. "Spoločnosť sa správa tak, akoby ochlpenie na našich telách bolo niečo neatraktívne a nevkusné. Sme tak zvyknuté odstraňovať si ochlpenie, že naše autentické ja je nám úplne cudzie," hovorí.

Podobne ako pri kampani Movember, ktorá zbiera prostriedky na prevenciu a šírenie osvety o mužských ochoreniach, aj Januhairy má charitatívny podtón. Laura Jackson chce vyzierať aspoň 1000 libier pre charitu Body Gossip, ktorá sa snaží učiť mladých ľudí pozitívne vnímať svoje telo.

"Chcem len, aby sa ženy cítili spokojnejšie v ich vlastných, krásne unikátnych telách," hovorí Laura.

Tak čo, ideš do toho?

Zdroj: BBC

Zobraziť komentáre