10 európskych festivalov, ktoré sa oplatí navštíviť

Martina Beňová

REDAKTOR | Big Stories
Zdieľaj
Tweetuj
Festivalová sezóna sa začína. Foto: Instagram/szigetofficial

Leto sa blíži a s ním sa spájajú aj festivaly plné hudby, jedla a relaxu. Ak nevieš, kam by si sa tento rok vybral, možno ťa bude motivovať zoznam 10 festivalov v Európe, ktoré treba zažiť. Každý sa líši nielen prostredím, ale aj žánrami, ktoré si vďaka nim môžeš vypočuť. A nájdeš tam aj slovenského zástupcu.

# AMP Lost & Found

Kde: Malta

Kedy: 3. - 6. mája

Aj keď je to už vlastne na poslednú chvíľu, pokiaľ zoženieš lacné letenky a máš voľno z práce či zo školy, uži si tento ostrovný festival so všetkým, čo k nemu patrí. Slnko, more, pláže, drinky, hudba. Tento rok tam vystúpia napríklad Artwork, The Black Madonna, Monki, Clara Amfo či Diplo.

# Primavera Sound

Kde: Barcelona, Španielsko

Kedy: 30. mája - 1. júna

Jeden z najväčších festivalov roka s názvom Primavera Sound je jednou z mála európskych udalostí, kde každý čaká na zverejnený line up so zatajeným dychom. Ani tento rok nebudú fanúšikovia sklamaní, pretože vystúpia Arctic Monkeys, Hinds, Bjork, Beach House, Rex Orange County či Vince Staples.

# Love International

Kde: Chorvátsko

Kedy: 27. júna - 4. júla

Tento festival sa koná v nádherne vyzerajúcom prírodnom amfiteátri The Garden Resort neďaleko mesta Tisno, ktorý vedie až k nedotknutej piesočnej pláži a čistému moru. V line upe tohto roka sa nachádzajú Floating Points, Four Tet, Horse Meat Disco, Dj Tennis, Bicep aj Ben UFO.

# Festival Pohoda

Kde: Trenčín, Slovensko

Kedy: 5. - 8. júla

Festival Pohoda bude mať tento rok už svoj 22. ročník a vyhral European Festival Awards v kategórii Green Operations Award pre festival s najlepšími ekologickými riešeniami. Nielen eko, ale aj skvelá hudba a relaxačné zóny, medzi inými aj tá Noizzová, ti budú k dispozícii počas celého festivalu. Medzi ohlásené mená patria The Chemical Brothers, St. Vincent, GusGus, LP, Ride, BadBadNotGood, Jamie Callum či Glass Animals.

# NOS Alive

Kde: Lisabon, Portugalsko

Kedy: 12. - 14. júl

Festival NOS je umiestnený na jednom z najkrajších miest v Európe a ponúka nielen hudbu a tanec, ale aj kultúrne vyžitie. Z line upu vyberáme Arctic Monkeys, Pearl Jam, Jack White, Nine Inch Nails, Two Door Cinema Club, Franz Ferdinand, Khalid, Sampha, Wolf Alice, Jain, Future Islands či Rag 'n' Bone Man.

# Melt!

Kde: Nemecko

Kedy: 13. - 15. júl

Melt! je 90-hodinový festival plný nonstop znejúcich beatov na pozadí industriálneho prostredia a neďalekého jazera. Divoká party sa bude tento rok niesť v narodeninovom štýle a v line upe nájdeš mená ako XX a Tyler, Nina Kraviz či Ben Klock.

# Øyafestivalen

Kde: Oslo, Nórsko

Kedy: 7. - 11. august

Øya festival v nórskom Osle je skvelý nielen po hudobnej, ale aj po ľudskej stránke, pretože sa zaoberá aj životným prostredím a je vegetarian a vegan friendly. Kendrick Lamar, Arctic Monkeys, Lykke Li či Cezinando sú čerešničkou na torte.

# Sziget

Kde: Budapešť, Maďarsko

Kedy: 8. - 15. august

Jeden z najväčších festivalov v Európe je každoročne vyhľadávaný aj Slovákmi. Tento rok tam nebudú chýbať headlineri ako Arctic Monkeys, Kendrick Lamar, Lana Del Rey, Dua Lipa, Gorillaz, Kygo, Shawn Mendes, Stormzy, Parov Stelar, Bastille či Liam Gallagher.

# Ypsigrock

Kde: Sicília, Taliansko

Kedy: 9. - 12. august

Málo známy drahokam na ohromujúcom ostrove Sicília nepatrí síce medzi najväčšie festivaly, no za to má skvelú atmosféru aj drive. Tento rok na ňom zahrajú rokové kapely Shame, The Horrors, Jesus and Mary Chain a ešte oveľa viac.

# Pitchfork Paris

Kde: Paríž, Francúzsko

Kedy: 1. - 3. novembra

Tri dni skvelej hudby v jednom z najznámejších miest sveta budú skutočne skvelým záverom festivalovej sezóny. Keďže je festival až v novembri, stále máš čas si naň kúpiť lístky aj vyčekovať letenky. Pitchfork Paris je známy party v Trabendo klube, live setmi a dídžejskými mixmi v Great Halle až do skorého rána. Tent rok sa môžeš tešiť na vystúpenia Bon Iver, Fever Ray, Chvrch, Blood Orange, Dream Wife, Voidz a Mac DeMarca.

_______________________________________________________________________________________________

Pozri si aj naše video:

Zobraziť komentáre