52 polárnych medveďov sa kvôli topeniu ľadovcov presunulo do ruského mesta. Ľudia sa boja

Zdieľaj
477
Tweetuj
Medvede sa dostali až do domov, lezú po stenách a blokujú cesty. Foto: Instagram/muah_irinaelis

Globálne otepľovanie má na celú prírodu, vrátane zvierat, negatívny dopad. Možno si už čítal o tom, o koľko rýchlejšie sa topia ľadovce v severských oblastiach, že sa dvíha hladina oceánov a zvieratá si na zmenu klímy jednoducho zvyknúť nevedia. Ak patríš k tým, ktorí ešte stále o fatálnych následkoch globálneho otepľovania pochybujú, a myslel si si, že situácia nie je kritická, polárne medvede, ktoré sa začali zo severu presúvať južnejšie, ťa presvedčia o opaku.

Najmenej 52 polárnych medveďov prišlo do ruského mesta Belushya Guba na ostrove Nová Zem. K presunu ich prinútili práve klimatické podmienky. Ľadovce sa začali príliš topiť, a tak medvede hľadajú suchšie miesto, kde by vedeli prežiť. Blokujú cesty, chodia k ľuďom do domov a dokonca lezú po stenách.

Obyvatelia prvých návštevníkov zo severu zbadali už v decembri 2018 a za necelé dva mesiace je ich niekoľko desiatok. Dospelý medveď môže vážiť až 450 kilogramov a ak sa postaví na zadné, dosahuje výšku aj 3 metre. Ľudia sa, prirodzene, boja. Na ostrove je preto od soboty vyhlásený stav núdze.

Autori najnovších štúdií presne pred takýmito situáciami varujú. Topenie ľadovcov podľa nich spôsobí, že polárne medvede sa začnú presúvať na suchšie miesta, kde nájdu potravu. Hrozí však aj to, že zmenia svoje správanie počas lovu. Čo sa už stalo. Podľa prognóz do roku 2050 kvôli topeniu ľadovcov vyhynie 30% populácie polárnych medveďov.

Guvernér Igor Orlov potvrdil, že núdzová situácia je spôsobená inváziou polárnych medveďov. Miestni sa boja opúšťať svoje príbytky, rodičia nechcú svoje deti púšťať do škôl. Medvede narušili ich každodenné rutiny. Obyvatelia aj inštitúcie predkladajú početné ústne aj písomné sťažnosti a vyžadujú bezpečnosť.

Orgány sa snažia ľudí ochrániť bez toho, aby ublížili medveďom. Okolo škôlok a detských ihrísk postavili oplotenie. Podľa agentúry TASS sú niektorí obyvatelia do práce presúvaní v špeciálnych vojenských vozidlách, aby sa vyhli možnému nebezpečenstvu. Enviromentálny ombudsman prisľúbil, že úrady nebudú vydávať licencie na strieľanie medveďov, a to ani v prípade, že by sa začali správať agresívne.

_______________________________________________________

POZRI SI AJ NAŠE VIDEO:

Zdroj: ThisIsInsider

Zobraziť komentáre