6 najmenších krajín Európy, ktoré by si mal aspoň raz za život navštíviť

Martin Kalinčák

REDAKTOR | Hype culture
Zdieľaj
Tweetuj
Monako a Gibraltár sú síce malými krajinami, no rozhodne stoja za návštevu. Foto: Unsplash

Už si unavený z cestovania po krajinách, ktoré sa pýšia veľkou rozlohou, prístupom k moru, dych vyrážajúcimi historickými pamiatkami a kultúrou, ktorú už dávno poznáš? A čo tak si naplánovať trip do krajín, ktoré sú na mape tak nenápadné, že ich mnohí často doslova prehliadajú?

Patria medzi najmenšie štáty nášho kontinentu, no aj tak majú turistom čo ponúknuť. Jasné, niektoré z nich nie sú úplne exotickými miestami. A v niektorých sa dokonca kvôli ich vnútrozemskej polohe nebudeš môcť opaľovať na slnkom zaliatej pláži pri mori. No na druhú stranu, spoznávacia dovolenka je rovnako skvelou voľbou, ako len obyčajné nič nerobenie na plážovom ležadle s bezplatným drinkom v ruke.

Je úplne jedno, ktorého európskeho trpaslíka si na návštevu vezmeš ako prvého. Týchto 6 malých (a najmenších!) štátov Európy by si mal aspoň raz za život navštíviť.

#1 Vatikán (Rozloha: 0,44 km2)

Fotografia: Unsplash.com/Yeo Khee
Fotografia: Unsplash.com/Michele Francioso

Áno, vieme, že začíname jedným z najväčších cestovateľských klišé, no ideme podľa zemepisnej rozlohy a Vatikán je v tomto smere absolútnym víťazom a nielen v európskom ponímaní. Vatikánsky mestský štát je najmenšou krajinou na svete a nachádza sa uprostred Ríma, takže ak je Taliansko tvojou častou cestovateľskou zastávkou, pravdepodobne si to tam už aj videl. Na čele Vatikánu stojí pápež – rímsky biskup a hlava Katolíckej cirkvi. Na prebádanie čarovných zákutí Vatikánu veľa dní nebudeš potrebovať – jeho územie totiž zahŕňa len Baziliku sv. Petra, Svätopeterské námestie s Apoštolským palácom, priľahlé budov a vatikánske záhrady. Obyvateľstvo na rozlohe ani nie jedného kilometra štvorcového tvoria prevažne kňazi a príslušníci švajčiarskej gardy, teda osobnej stráže pápeža. Pravdepodobnosť, že by si teda vo Vatikáne stretol lásku svojho života s trvalým pobytom priamo tam, je naozaj veľmi malá.

#2 Monako (Rozloha: 1,95 km2)

Fotografia: Unsplash

Zhruba rovnako ako Vatikán je na tom Monako alebo Monacké kniežatstvo. Aj v tomto prípade totiž ide o mestský štát, no čo je zaujímavosťou, zároveň aj o obec. Monako vyhľadávajú hlavne milovníci mora a tí, ktorí nemajú hlboko do peňaženky, pretože o príliš lacnú krajinu nejde. Nájsť ju možno medzi Stredozemným morom a Francúzskom na Azúrovom pobreží, no to nie je jediné turistické lákadlo pre zvyšok sveta. Monako je totiž okrem iného aj domovom mnohých svetoznámych celebrít, má prosperujúce bankovníctvo a turisti tohto trpaslíka zbožňujú aj vďaka slávnemu kasínu v Monte Carle. Aj tu sa zoznámiť s pôvodným Monačanom bude trošku náročnejšie. Aj keď sa totiž odhaduje, že v Monaku žije vyše 36-tisíc obyvateľov, len sedmina z toho sú Monačania. Zvyšok sú prisťahovalci z ostatných krajín, ktorým vyhovujú hlavne pozitíva vyplývajúce z tamojšieho daňového raja. Tento mini štát ale sám o sebe láka na naozaj krásne okolie, takže kto v Monaku nebol, akoby si cestovateľskú mapu ani nemohol založiť.

#3 Gibraltár (5,9 km2)

Fotografia: unsplash.com

Zámorské územie Spojeného kráľovstva láka hlavne dobrodruhov. Gibraltár sa nachádza na juhu Pyrenejského polostrova, kde prakticky „hraničí“ s Afrikou a aj vďaka takejto strategickej polohe umožňuje kontrolovať spojenie medzi Stredozemným morom a Atlantikom. Aj keď ide o britskú kolóniu, Gibraltár má nad správou vlastného územia plnú moc a za obranu a medzinárodné vzťahy aj naďalej od roku 2006 zodpovedá Británia. Táto miniatúrna krajinka sa nachádza na vápencovej skale, ktorá bola obývaná už od doby kamennej a dokonca sa na tomto mieste našla aj vôbec prvá lebka neandertálca. Čo však na Gibe toľko láka? Prakticky všetko: od jedinej európskej kolónie drzých opíc, cez podmanivú prírodu v prírodnej rezervácii Upper Rock, jaskyne, tunely až po zláštnu a v mnohých ohľadoch jedinečnú pristávaciu dráhu miestneho letiska, ktorá križuje cestu pre autá aj chodník pre chodcov. To, že je Gibraltár britskou kolóniou, je vidieť hlavne v centre: nechýbajú typické britské krčmy či červené telefónne búdky a aj napriek tomu, že väčšina obyvateľstva je španielskeho či talianskeho pôvodu, bez problémov sa tu po anglicky dohovoríš (ale však kde by si sa v dnešnej dobe nedorozumel, všakže?) a čo je ešte lepšie platiť sa dá ako gibraltárskymi, tak i britskými librami. Ročne toto miesto navštívi takmer 7 miliónov turistov, tak buď jedným z nich tento rok aj ty. Neoľutuješ to.

#4 San Maríno (61 km2)

Jeden z najmenších a zároveň aj jeden z najstarších suverénnych štátov a konštitučných republík na svete. Možno si vedel, možno nie, no San Maríno oficiálne vzniklo 3. septembra 301 (!!!), takže ak chceš zažiť „menšie“ oslavy, odporúčame ho navštíviť práve v tomto období. Jednou z jeho najväčších devíz je to, že na jeho pozretie ti pokojne stačí len jeden deň, počas ktorého sa dá navštíviť napríklad množstvo kostolov či múzeí. Z tých najzaujímavejších vyberáme napríklad Múzeum najväčších kuriozít sveta, múzeum mučenia či múzeum Ferrari. Uličky San Marína si zamiluje snáď každý milovník historických mestečiek. Aj tu možno natrafiť na všemožné a štýlovo zariadené kaviarne, obchody s rôznymi suvenírmi či reštaurácie, v ktorých sa naje aj ten najnáročnejší návštevník. Pokiaľ teda plánuješ v lete výlet do Talianska, San Maríno by si obísť nemal. Alebo si dovolenku naplánuj priamo tam.

#5 Guernsey (78 km2)

„Kúsok Anglicka pri francúzskych brehoch“ - aj takto označujú niektoré cestovné kancelárie závislé územie Spojeného kráľovstva v Normandských ostrovov. Ostrov Guernsey leží v Lamanšskom prielive a turistov láka hlavne panenskou prírodou a pohostinnosťou miestnych obyvateľov. Príroda je naozaj okúzľujúca a to aj vďaka príjemnejšiemu podnebiu, než je na Britských ostrovoch. Každopádne Guernsey okrem nedotknutej prírodu ponúka aj historické pamiatky – nájsť sa tu dá napríklad dom, v ktorom 14 rokov žil známy francúzsky spisovateľ Viktor Hugo. Guernsey je najlepšou voľbou pre tých, ktorí neradi leňošia, no za to radi spoznávajú a relaxujú v príjemných podmienkach a navyše na zdravom vzduchu. Najlepšie je sa sem vybrať na poznávací zájazd, pretože so skúseným sprievodcom sa toho o tomto ostrove dozvieš viac ako keby si šiel na vlastnú päsť. Navyše len sprievodcovia ti ukážu aj tie miesta, ktoré by si ty s bežným knižným turistickým bedekrom veľmi ľahko prehliadol. Piesočné duny, lesy, prenádherné pobrežie, plavby pomedzi útesy, prírodné jaskyne – to všetko je Guernsey a poskytne ti absolútny relax. Ak chceš na všetky problémy v živote aspoň na čas zabudnúť, rád sa porozprávaš s Angličanmi, toto je to pravé miesto pre teba.

#6 Jersey (118,2 km2)

Normandské ostrovy ponúkajú ešte jeden klenot – je ním ostrovný „štát“ Jersey, ktorý taktiež patrí pod správu Británie. Samozrejme, nie celkom – Jersey je slobodné a za jeho obľúbenosť môže napríklad aj to, že patrí medzi najteplejšie ostrovy, čo sa podnebia týka, z tých, ktoré Británii patria. Ak sa raz na Jersey vyberieš, môže rovno zabudnúť, že stihneš pozrieť všetko, čo sa na ňom nachádza. Aj napriek svojej pomerne malej rozlohe, toho totiž ponúka viac, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Za návštevu ale určite stoja hrady ako Elizabeth Castle, ktorý je počas prílivu celý obklopený vodou, za odlivu súšou, ďalej Mont Orgueil Castle, ktorý je must-seen zážitko Jersey a možno na ňom obdivovať nielen monumentálnu architektúru, ale aj niekoľko tematických umeleckých výstav. Jersey ale láka hlavne prírodou, nekonečnými piesočnatými plážami a tiež aj ďalie vychytávky, ako aj v ostatných miestach Európy s tým rozdielom, že tu to má akúsi magickejšiu atmosféru.

Zdroj: Noizz.sk

Zobraziť komentáre