Najstarší strom či najvyšší vodopád. Pozri si 7 naj zo slovenskej prírody

Zdieľaj
Tweetuj
Čím sa pýši slovenská príroda? Foto: Instagram.com/maross16/katarinajancusova

Rozmýšľaš, že sa toto leto vydáš spoznávať krásy Slovenska a nevieš, kde začať? Riadiť sa môžeš napríklad zaujímavými miestami slovenskej prírody, ktoré majú prívlastok "naj". Najvyšší vrch Slovenska či najdlhšiu rieku pozná každý, spoznaj preto ďalšie miesta, ktoré sú v niečom výnimočné:

#Najväčšie a najhlbšie prírodné jazero: Veľké Hincovo pleso

Veľké Hincovo pleso sa nachádza v Hincovej doline vo Vysokých Tatrách a je najväčším a najhlbším karovým jazerom na Slovensku. Niektoré zdroje uvádzajú, že jeho hladina je pokrytá ľadom až 270 dní v roku. Nachádza sa v nadmorskej výške 1 946 m n. m. a jeho maximálna hĺbka je 53,7 m. Jeho dĺžka je 740 m a šírka 370 m.

#Najvyššie položené jazero: Modré pleso

Modré pleso sa nachádza v Dolinke pod Sedielkom pod južnou stenou Malého Ľadového štítu na konci Malej Studenej doliny v nadmorskej výške 2 192 m. n. m. Jeho rozloha je 0,40 ha a hĺbka 4,5 m, jeho priemer dosahuje 70 metrov. Dostať sa k nemu môžeš z Téryho chaty.

#Najvyšší vodopád: Kmeťov vodopád vo Vysokách Tatrách

Tento majestátny dvojstupňový vodopád sa nachádza v krásnej Kôprovej doline vo Vysokých Tatrách a je vytvorený Nefcerským potokom padajúcim po strmej skalnej stene. Aj keď sa pýši prívlastkom "najvyšší" - má 80 metrov, stále ho pozná pomerne málo turistov, aj preto, že je ukrytý v divokej a ťažšie prístupnej oblasti. Dostať sa k nemu dá po značkovanom turistickom chodníku vedúcom z Podbanského či Troch studničiek cez Kôprovú dolinu.

#Najväčšia vyhasnutá sopka: Štiavnický stratovulkán

Pred miliónmi rokov bol Štiavnický stratovulkán jednou z najväčších sopiek nielen u nás, ale i na svete. Pôvodne bol vysoký asi 4 km a zaberal asi 2 200 km, zaberal teda naozaj obrovskú plochu. Keď Štiavnický stratovulkán eruptoval, vyvrhol vzácne kovy a minerály, vďaka čomu tu omnoho neskôr vznikli banské mestá a dediny. Napríklad Banská Štiavnica leží v centre Štiavnického stratovulkánu, ktorý sa vplyvom času a poveternostných podmienok zosypal do seba a zanechal po sebe kalderu, teda kotol s priemerom asi 24 km.

#Najrozsiahlejší podzemný systém: Demänovské jaskyňe 

Tento komplex asi 30 jaskýň sa nachádza v Demänovskej doline na severnej strane Nízkych Tatier. Dĺžka doposiaľ zmeraných častí je 35,2 km. Skladá sa zo systému desiatich speleologicky prepojených jaskýň, najvýznamnejšie z nich sú Demänovská jaskyňa slobody a Demänovská ľadová jaskyňa, ktoré sú sprístupnené verejnosti. Mnohé jaskyne sú dôležité zimoviská netopierov, napr. v Demänovskej ľadovej jaskyni bolo zistených doposiaľ 9 druhov tohto zvieraťa.

#Najstarší strom na Slovensku: Dub v Dubinnom

Aj keď sa dá vek stromu len odhadovať, predpokladá sa, že ten úplne najstarší sa nachádza v obci Dubinné pri Bardejove. V jeho okolí sa nachádza najstaršie dokázané trvalé osídlenie na severnom Šariši. Bol ústredným bodom dediny, zhromažďovali sa tu ľudia, rokovali a riešili problémy. Počas prvej i druhej svetovej vojny slúžil ako orientačný bod, zachránili ho aj pri elektrifikácii dediny. V roku 1995 doň udrel blesk, no dokázal odolať a stojí tu dodnes.

#Najužší kaňon na Slovensku: Manínska tiesňava

Tento malebný kaňon sa nachádza v prírodnej rezervácii Manínska tiesňava v Súľovských vrchoch pri Považskej Bystrici. Ide o najužší skalný kaňon na Slovensku a pravdepodobne aj v strednej Európe. Tiesňavu vytvoril Manínsky potok, ktorý sa v priebehu vekov hlboko zarezal do mäkkého vápencového bradla. Nad tiesňavou sa týčia skalnaté steny vysoké až 400 metrov.

#Najvyššia skalná brána: Okno na Ohništi

Ohnište je nádherný horský masív s výškou 1538 m a nachádza sa v Nízkych Tatrách. Je budovaný prevažne z vápencov a dolomitov a má dva vrcholy - vyšší (1538 m) je nad veľkou poľanou, pod hlavným vrcholom je 125 m hlboká Veľká ľadová priepasť. Neďaleko vrcholu sa nachádza veľká atrakcia tohto miesta - 10 m vysoký skalný otvor, Okno. Ohnište je prístupné po značkovaných turistických chodníkoch, túru môžeš začať v Liptovskom Jáne, Liptovskom Hrádku, Demänovskej Doline či Malužine.

Zdroj: Noizz.sk

Zobraziť komentáre