Raper Zverina: Obávam sa, že bude viac blbcov a náckov ako doteraz

Martina Beňová

REDAKTOR | Big Stories
Zdieľaj
Tweetuj

Raper Zverina sa hudbe venuje už pekných pár rokov. Vydal niekoľko albumov, akutálne koncertuje s Troskami a na jar plánuje novinku.

Zverina je Slovák ako repa, vlastným menom Dano Pitoňák. Pred istým časom si zahral menšiu rolu v poviedke filmu DogG, ktorý mal premiéru len nedávno.

Ako si spomínaš na svoje hudobné začiatky?

Robím hudbu, milujem ju a verím jej. Kvôli nej som odišiel aj z vysokej školy. Mame som povedal, že ma vyhodili, inak by som jej musel vrátiť peniaze za semester – týmto sa ti mami ospravedlňujem – ale bol to veľký krok. Prišiel som na nejakú akciu do Bratislavy, tam som zarapoval, všetci sa na mňa pozerali, nabehli kto som, čo som, oslovili ma chalani a vrátil som sa domov s tým, že mám školu na háku a budem slávny. Našťastie to vyšlo.

Hodnotíš to teda pozitívne.

Jasné. Sme umelci a živí nás to. Je to výborný život.

Ale nie každý môže zo školy len tak odísť. Ako vnímaš vzdelávanie ty?

Myslím si, že školský systém je zle nastavený voči tomu, že ty nevieš, čo chceš, no tlačia do teba niečo, čo ty vôbec nechceš. Ale škola je dôležitá. Ja neviem dobre pravopis a hnevá ma to, lebo keby som vtedy vedel, že o 15 rokov bude internet a môžeš si vypisovať s babami a baliť ich, tak by som vedel super pravopis :) Vtedy mi všetci hovorili, že to budem potrebovať do roboty. Ja som nechcel robiť, tak som na to kašľal. V speve to nevidieť, ale pri písaní to treba. Občas si preto googlim, čo treba.

Fotografia: Enrik Mystika

A čo ťa ešte hnevá?

Keď som bol decko a mali sme dejepis, tak ma to vôbec nezaujímalo. Teraz si napríklad stále pozerám dokumenty o druhej svetovej vojne a keď pozerám Duel, vždy viem o nej všetko. Stále sa vzdelávam. Ďalšia taká vec je, že som napríklad nikdy na základke ani na strednej nepočul o Bukowskom. A potom som ho objavil a hovorím si, prečo som ho nečítal skôr. Ale čítam teraz.

Takže odporúčaš to aj mladým?

Nepoviem žiadnu novinku, ale čitatelia môžu byť rôzni. Môžu vedieť všetko aj nič. Odporúčam Satinského, ktorý je vtipný a dokonalý. Bol kreatívny a mal obrovskú tvorbu. A napríklad režisér Woody Allen napísal asi tri knihy a minimálne jedna je poviedková, a je skvelá.

Poďme ešte trochu k filmovému a hudobnému umeniu. Ako vnímaš aktuálnu scénu?

Vidím rast všetkého, nielen hudby. Odporúčam slovenské filmy, ale najviac ma bavil film Dom od Zuzany Liovej o dievčati z malej dediny, ktoré chce niečo, ale rodičia ju tlačia do niečoho úplne iného, čo nechce. A milujem severskú kinematografiu.

Ako si sa zžil s postavou vo filme DogG?

Som na seba kritický a keď som sa videl, nepáčil sa mi môj výkon. Scénka je natočená asi dva alebo tri roky dozadu, ale hovoria, že je to dobré, takže som spokojný. Nikdy na seba nepoviem, že som najlepší na planéte, vždy môžem niečo zmeniť…

A čo by si zmenil?

Niektoré veci, napríklad poviem tam nadávku, čo ma mrzí, lebo som chcel mamku poslať do kina, ale nemôžem :)

Bola to tvoja filmová prvotina?

Bola, ale na druhej strane, mám veľa klipov, kde hrám, a je to v podstate to isté. A vyzerá, že to nedopadlo zle. Určite by som chcel pokračovať.

Máš z niečoho strach?

Neviem, či sa to hodí, ale napríklad z toho, že bude blbcov a náckov viac. Obávam sa napríklad o kamarátov s dredmi či o rodinu, lebo ľudia sú hlúpi.

Ktorá tvoja skladba najlepšie vypovedá o tvojom vnímaní sveta?

Nie je jedna. Mám však skladbu s názvom „Ukazujem mier“ a tam podľa mňa poviem v 16-tich riadkoch viac ako niekto za celý život. Nie je to skladba, ktorá o mne príliš vypovedá ako o osobe, lebo väčšinou tvorím vtipné skladby, ale táto pre mňa o mne najviac vypovedá v rámci vnímania sveta. V krátkosti opisuje význam ľudského významu pre mňa a ľudské vlastnosti, ktoré niekomu chýbajú.

Aké máš najbližšie plány?

Jasné, že koncerty, a na jar – pred letom – pripravujem album a bude pravdepodobne vtipný, pretože sa chcem vrátiť k svojej prvotine Svetlo v tme. Mudrovačky mi nesedia, ale humor áno. Bude to asi najdospelejší album, takže uvidíme.

___________________________________________________________

Pozri si aj naše video:

Pozri si viac

Vec dozrel ako víno a vydal vinyl: Domáce potreby sú intímnym odrazom jeho života

Téma

Zverina rap raper Slovensko slovenský rap
Zobraziť komentáre

Noizz fashion

Tiež si pozri

Načítaj ďalšie články